×

Pieszym grozi mandat 500 zł. Policja będzie ścigać nawet zwykłych spacerowiczów

Pieszym grozi mandat 500 zł. Wystarczy zaledwie chwila nierozwagi, aby otrzymać srogą karę. Policja w najbliższym czasie rozpocznie polowania na spacerowiczów i rowerzystów. Jak uchronić się przed mandatem?

To już obowiązek

Ogromna liczba wypadków, które każdego dnia mają miejsce na polskich drogach sprawiła, że policja stara się coraz mocniej egzekwować przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Funkcjonariusze mają na oku nie tylko kierowców, ale także pieszych, ponieważ trzeba pamiętać, że spora część wypadków to wynik właśnie ich działań. Dzieci przebiegające bezmyślnie przez ulicę czy dorośli wchodzący na skrzyżowania w niedozwolonych miejscach to jedne z najczęstszych grzechów pieszych. W czołówce znajduje się także mniej oczywista rzecz, z której wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy. Noszenie elementów odblaskowych nadal jest rzadkością w społeczeństwie. Ludzie nie mają świadomości, że odpowiednie oznakowanie własnej osoby stanowi obowiązek a nie wybór.

Policjanci przypominają, że spacerowanie poboczem po zmroku bez odblaskowych opasek bądź latarek jest bardzo ryzykowne. Co więcej, za takie postępowanie można zostać ukaranym mandatem w wysokości do 500 zł. Mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszcz w wywiadzie dla „Gazety Pomorskiej” powiedział:

Noszenie elementów odblaskowych lub latarki w sposób widoczny dla kierowców jest obowiązkowe po zapadnięciu zmierzchu na drogach publicznych w terenie niezabudowanym, jeśli wzdłuż niej nie poprowadzono chodnika.

Pieszym grozi mandat 500 zł

Policjant przypomina jak należy się poruszać, aby zminimalizować ryzyko wypadku i jednocześnie uniknąć dotkliwego mandatu.

Należy poruszać się lewym poboczem drogi, jak najbliżej krawędzi, tak aby widzieć nadjeżdżające pojazdy, nie mieć ich od tyłu.

Osoby, które są niewidoczne po zmroku lub przemieszczają się w niewłaściwy sposób mogą otrzymać mandat sięgający do 500 zł. Wysokość kary zależy od indywidualnej oceny policjanta. Im potencjalne zagrożenie dla pieszego oraz otoczenia jest większe, tym wyższy mandat może wystawić funkcjonariusz.

Pamiętajmy zatem o odblaskach czy latarkach. To znacznie poprawia bezpieczeństwo, a czasem może nawet uratować komuś życie.

Rowerzyści też zapłacą

Na wysoki mandat są narażeni również rowerzyści. Niedawne wprowadzenie regulacji dotyczących statusu elektrycznych hulajnóg spowodowało, że za szybką jazdę po chodniku mogą otrzymać mandat także rowerzyści. Zgodnie z przepisami, rower czy hulajnoga mogą przemieszczać się po chodniku tak szybko, jak szybko idą ludzie. Czyn został zapisany w art. 86a Kodeksu wykroczeń. Za nieprzestrzeganie prawa grozi grzywna w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Policja przypomina:

Warto pamiętać o tym, że chodnik generalnie jest dla pieszych. Rowerzysta może się pojawić na nim przede wszystkim wtedy, gdy ma mniej niż 10 lat, ma pod opieką dziecko jadące na rowerze, kiedy w pobliżu nie ma ścieżki rowerowej, a auta na jezdni jadą więcej niż 50 km/h lub panują złe warunki atmosferyczne.

Fotografie: Facebook, www.pexels.com

Może Cię zainteresować

zamknij