×

Pies z długimi uszami albo oklapniętymi wzbudza wiele emocji. Poznaj te rasy!

Pies z długimi uszami uznawany jest za jedno z najcudowniejszych stworzeń. Te czworonogi szczycą się tym, że mogą wyłapywać większą ilość dźwięków. To właśnie one zazwyczaj triumfują na wystawach dla najpiękniejszych zwierząt i zdobywają tam najwyższe tytuły.

Pies z długimi uszami

Większość miłośników czworonogów uważa, że pies z długimi uszami jest naprawdę śliczny. Jeżeli jednak wpiszesz w wyszukiwarkę: „pies z długimi uszami rasa” czy „jak nazywa się rasa psa z długimi uszami”, to możesz nie otrzymać oczekiwanych rezultatów.

Bowiem pies z długimi uszami, to nie rasa, a tytuł łączący i wyróżniający grupę czworonogów ze szczególnym elementem budowy ciała. Posiadają one własny urok osobisty, a także są bardzo wrażliwe na dotyk człowieka. Poza tym, tak jak większość zwierząt domowych, to wierni towarzysze i przyjaciele na całe życie.

Psy z długimi uszami – czy wszystkie mają je oklapnięte?

Długie uszy wykształciły się u psów głównie za sprawą hodowców jako element przypadkowy bądź celowy. Stąd pojawiła się paskudna moda na „przycinanie uszów” i nadawanie im „pożądanych kształtów”. Oklapnięcie ma też zastosowanie w życiu czworonoga. Chroni to wewnętrzną część ucha przed zmianami temperatury oraz pasożytami.

Jednym z wyjątków od tej reguły jest żyjący w Afryce lis Fenek Pustynny, będący równocześnie najmniejszym dzikim gatunkiem psowatych. Ma on charakterystyczne długie uszy, które sprawiają, że świetnie słyszy. Do tego na gorącej pustyni ułatwia mu to schłodzenie ciała. Zwierzak wystawia uszy na wiatr, ochładzając krew, przepływającą przez narząd słuchu.

Rudy pies z długimi uszami

Wiele psów z długimi uszami ma wspólny mianownik, a jest nim kolor sierści. Zazwyczaj te czworonogi mogą pochwalić się ciepłym odcieniem i barwą spłowiałego ognia na swoich łapkach, pyszczkach, korpusie czy główce.

Większość ras, które posiadają spore małżowiny uszne, to psy myśliwskie. Jamniki, Cocker spaniele czy Wyżeł niemiecki krótkowłosy. W ich przypadku długie uszy pomagają „zamiatać” zapach bezpośrednio do nosa. Zwierzęta te tropiąc zwierzynę utrzymują nisko głowy, a dodatkowe źródło woni ułatwia dotarcie do celu. Dodatkowo chronią delikatne, wnętrze ucha przed wysokimi dźwiękami (wystrzał z broni myśliwskiej) czy pasożytami.

Pies myśliwski z długimi uszami

Warto jednak nadmienić, że największymi uszami ze wszystkich ras mogą pochwalić się psy myśliwskie. Wbrew pozorom, mają one bardzo łagodne uosobienie. Dlatego na ich adopcję decyduje się wiele rodzin z dziećmi. Do psów myśliwskich o długich uszach można zaliczyć następujące rasy:

1. Seter szkocki gordon

To piękny pies myśliwski. Jednak to nie jest rasa dla kogoś, kto nie poświęca dużo uwagi swojemu zwierzęciu. Jest on niezwykle wierny swojej rodzinie i nie ma kłopotu z dziećmi, jednak wymaga długich spacerów! Setery nie lubią małych przestrzeni i uwielbiają biegać, co sprawia, że to nie jest idealny wybór do małego mieszkania. Jest także wycofany, jeśli chodzi o obcych i nie lubi przebywać w odosobnieniu od swojej rodziny.

2. Wyżeł węgierski

Z kolei Wyżeł węgierski krótkowłosy, to prawdziwy wulkan namiętności i czułości względem „swoich ludzi”. Uwielbia zabawę i ma bardzo łagodne podejście do wszystkich istot żywych. Jednakże w młodości potrafi być niesforny, co powoduje, że wymaga sporej uwagi. Idealnie sprawdza się jako towarzysz myśliwego przez swój silny instynkt łowiecki. Może to jednak sprawić, że w trakcie spuszczenia go ze smyczy, zwierzak powędruje za intrygującym zapachem, ignorując nasze polecenia. Podobnie jak Seter nie znosi samotności i odosobnienia od swoich właścicieli.

3. Chesapeake Bay retriever

Chesapeake Bay retriever to silna i energiczna rasa, która nie boi się zmęczenia czy wody. Uwielbiają długie spacery i zdecydowanie zalecany jest dla osób aktywnie uprawiających sport. Pies idealnie nadaje się wtedy jako towarzysz, zważywszy, że bardzo łatwo podlega tresurze. Bywają jednak bardzo uparte i wymagają pewnego doświadczenia w prowadzeniu szkolenia. Bardzo przywiązują się do rodziny, ale nie są wylewne w okazywaniu uczuć.

Lista psów z długimi uszami

Wszystkie są piękne i mają tę samą cechę wspólną – długie uszy! Jedne psy mają puszyste uszy, a inne gładkie. Opadające lub też poruszające się wraz z ruchami psa. Oto rasy psów z dużymi uszami:

1. Jamnik

Jamnik to słynny „pies kiełbaska” o niezwykle krótkich nogach i bardzo długim ciele, a także kolejna z ras psów o dużych uszach. Mogą mieć mocną zarówno długą, jak i krótką sierść.

Uwielbiają tropić, a przy tym odznaczają się dużą wytrwałością i zwinnością. 

2. Cocker spaniel

Amerykański Cocker spaniel ma dłuższe uszy, niż jego angielska wersja. Pod słodkim wyglądem, kryje się silny, zrównoważony i wysportowany pies o wąskim pysku. Doskonale przystosowany jest do wielkich wypraw i polowań.

Uszy Cocker spaniela są długie i płacikowe, zazwyczaj sięgają do nosa, a czasem dalej. Obecnie najczęściej można je zobaczyć na wystawach i konkursach.

3. Basset Hound

Ta rasa wyróżnia się nie tylko długimi uszami, ale także krótkimi nogami i długim ciałem. Mogą się poszczycić znacznie bardziej rozwiniętym zmysłem węchu niż inne rasy. Basset Hound powstał na skutek skrzyżowania ogara i angielskiego basseta.

Niestety, duże uszy Basset Hounda są bardzo podatne na różne infekcje i brzydkie zapachy. Dzieje się tak, ponieważ te psy praktycznie ciągną uszy po podłodze. Dlatego u tych czworonogów należy szczególnie dbać o higienę tych miejsc.

4. Beagle

Beagle to średniej wielkości zwierzęta o krótkich nogach. Pochodzą z Anglii, a swoją popularność zawdzięczają Elżbiecie I (były ulubieńcami królowej). Najsławniejszym beaglem na świecie jest bez wątpienia Snoopy.

Mają oczywiście długie uszy z zaokrąglonymi końcówkami. Sięgają im do czubka nosa i opierają się na policzkach. W niektórych przypadkach może dojść do tego, że kanał słuchowy nie dostanie wystarczającej ilości powietrza, co najczęściej kończy się nawracającymi infekcjami spowodowanymi wilgocią. Trzeba na to zwracać szczególną uwagę!

5. Ogar

Te czworonogi należą do grupy psów gończych. Mają najbardziej rozwinięty zmysł węchu ze wszystkich ras. Mogą węszyć zapach przez okres do piętnastu dni. Dlatego najczęściej wykorzystuje się je do śledzenia zaginionych osób w górach lub na rozległych terenach wiejskich.

Ich uszy są bardzo duże, mają gładką skórę i zawsze zwisają po bokach głowy.

6. Dog niemiecki

Dog niemiecki należy do jednych z największych i najbardziej eleganckich psów, jakie istnieją. Niektórych może przerażać ich wygląd. Ale tak naprawdę są grzeczne i przyjazne. Do tego bardzo posłuszne, wierne i czułe.

Uszy doga niemieckiego są wysoko osadzone, ale opadają po obu stronach głowy. Dawno temu uszy dogów były przycinane, by wyglądać bardziej „elegancko”, ale na szczęście ta praktyka odeszła w przeszłość.

Jak widać ras z oklapniętymi uszami jest cała masa! Dlatego każdy, kto chce mieć takiego psiaka znajdzie coś dla siebie. Pamiętajcie jednak, że pies to nie zabawka!

Źródła: lelum.pl, twojezwierzeta.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować