×

Pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego w Polsce. „Należy zachować szczególną ostrożność”

Premier Morawiecki podpisał właśnie zarządzenie wprowadzające w naszym kraju pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Poinformowało dziś o tym MSWiA. Będzie ono obowiązywało do przyszłego wtorku. Ma to związek z wizytą prezydenta Donalda Trumpa oraz obchodami 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Czym jest pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP?

Stopień ALFA jest najniższy w czterostopniowej skali. Określa on poziom działania służb antyterrorystycznych oraz tych dbających o bezpieczeństwo, a także i całej administracji publicznej. Nakazuje zachowanie szczególnej czujności oraz ostrożności. Ważne jest przede wszystkim zwracanie uwagi na wszelkie nietypowe zachowania, pakunki, torby czy tez plecaki. Z kolei stopnie alarmowe CRP związane są z zagrożeniami w cyberprzestrzeni.

Czas trwania pierwszego stopnia zagrożenia terrorystycznego został wyznaczony od dziś, czyli środy 28 sierpnia do wtorku 3 września 2019 roku. MSWiA zaznaczyło jednocześnie, że ma to jedynie prewencyjny charakter.

pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP

To nie po raz pierwszy

Jest to już kolejny raz, kiedy uruchomiono ten stopień alarmowy zagrożenia terrorystycznego. Podobne rozporządzenie pojawiło się przy organizacji ministerialnego spotkania w Warszawie, które bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, a także przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie czy też szczytu klimatycznego w Katowicach.

Pamiętajmy, że nietypowe i niepokojące sytuacje powinniśmy zgłaszać policji pod numerami alarmowymi – 112 lub też 997.

zamknij