×

Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Już od jutra obowiązuje w całej Polsce!

Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP zostanie wprowadzony od 6 do 10 grudnia do północy. Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie dotyczące walki z zagrożeniami w cyberprzestrzeni na terenie całego naszego kraju. Z czym to się wiąże i jaki będzie miało wpływ na Polaków? I co najważniejsze – czy mamy się czego obawiać?

Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP już od jutra!

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które wprowadza na terenie całego naszego kraju pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Dotyczy ono walki z zagrożeniami w cyberprzestrzeni.

Ma ono obowiązywać od północy z niedzieli na poniedziałek do północy z piątku na sobotę.

Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP – czy mamy się czym martwić?

Na szczęście nie mamy się czym martwić, ponieważ wprowadzenie tego stopnia alarmowego ma wyłącznie prewencyjny charakter i wiąże się z organizacją w naszym kraju Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021. Ma się on odbyć w tym czasie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Przypomnijmy tylko, że jest to międzynarodowe spotkanie organizowane z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest przeprowadzenie dyskusji na temat rozwoju cyberprzestrzeni. Na rządowej stronie możemy przeczytać:

W Światowym Forum Zarządzania Internetem 2021 udział wezmą ustawodawcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych. Kilka tysięcy osób z całego globu będzie dyskutować o możliwościach i wyzwaniach stawianych przez Internet, a także sposobach pełnego wykorzystania jego potencjału

Co oznaczają stopnie alarmowe CRP?

Musimy zaznaczyć także, że stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożeń w cyberprzestrzeni, m.in. ataków terrorystycznych. Mają one czterostopniową skalę. ALFA-CRP to najniższy w nich. Co jego wprowadzenie oznacza w praktyce? Otóż służby, które dbają o bezpieczeństwo i administracja publiczna, muszą zachować szczególną ostrożność i czujność. RCB w wydanym komunikacie dokładnie wszystko wyjaśniło:

Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Źródła: www.rp.pl, wiadomosci.gazeta.pl, wydarzenia.interia.pl
Fotografie: Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij