×

Pierwszy przywilej dla zaszczepionych. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło sprawę

Pierwszy przywilej dla zaszczepionych to zdaniem wielu dziennikarzy wstęp do segregacji sanitarnej. Pomimo tego, że rządzący próbowali odciąć się od tych doniesień, media nie mają wątpliwości jaka jest prawda. Udało się potwierdzić, że osoby zaszczepione będą obowiązywały inne zasady.

Co z maseczkami?

Gdy w grudniu zeszłego roku ruszała kampania szczepień przeciwko koronawirusowi, rządzący zapewniali, że osoby, które zdecydują się na przyjęcie warunkowo dopuszczonych do użytku preparatów, otrzymają pewne przywileje. Jednym z najczęściej wymienianych była możliwość zwolnienia z obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Politycy nie dotrzymali jednak słowa. Pomimo tego, że ok. 3 miliony Polaków ma już za sobą szczepienie dwoma dawkami, nadal wszystkich obowiązują jednakowe zasady.

Do tej pory wydawało się, że rządzący nie odważą się wprowadzić kontrowersyjnych przepisów, dzielących ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych. Dla wielu osób takie rozwiązania prawne jednoznacznie kojarzą się z istniejącymi w przeszłości reżimami i pojęciem segregacji.

Tymczasem dziennikarzom udało się odkryć szokującą prawdę, która dotychczas była skrzętnie skrywana przed społeczeństwem. Łukasz Bok ze strony „KiKŚ – Konflikty i katastrofy światowe” dotarł do szczegółowych informacji na temat jednego z przywilejów, które Ministerstwo Zdrowia zamierza zaoferować wyłącznie osobom zaszczepionym.

pierwszy przywilej dla zaszczepionych
Facebook
pierwszy przywilej dla zaszczepionych 3
Facebook

Pierwszy przywilej dla zaszczepionych

Jak powszechni wiadomo, już od 15 maja imprezy okolicznościowe takie, jak chrzciny, komunie oraz wesela będą mogły odbywać się przy zachowaniu limitu 25 gości. Ludzie zaszczepieni przeciwko koronawirusowi będą mogli jednak liczyć na zaskakujące udogodnienia.

Do limitu uczestników nie będą wliczane osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionek: Pfizer, Moderna, Astrazeneca lub jedną dawkę preparatu Johnson&Johnson. W rozporządzeniu nie ma mowy o szczepionce Sputnik V. Osoby zaszczepione nie będą również musiały odbywać kwarantanny po powrocie do kraju.

pierwszy przywilej dla zaszczepionych 2
Facebook

Powrót segregacji

Należy jednak pamiętać, że po raz kolejny rząd wprowadził nowe przepisy za pomocą Rozporządzenia, które w hierarchii ważności znajduje się niżej niż Konstytucja. W związku z tym, nie można wykluczyć, że za jakiś czas prawo to zostanie zakwestionowane przez polskie sądy. Podobnie miało to miejsce w przypadku nielegalnego ograniczenia działalności gospodarczej oraz zakazu przemieszczania się.

Na równie odważne posunięcia zdecydowało się już kilka innych państw europejskich. Niemiecki rząd przewiduje złagodzenie ograniczeń dla osób w pełni zaszczepionych na Covid-19. Jeśli Bundestag i Bundesrat zaaprobują rozporządzenie, to część społeczeństwa będzie mogła liczyć na przywrócenie praw podstawowych w sferze kontaktów społecznych. Wybrani ludzie odzyskają także możliwość przemieszczania się.

Podobne przepisy dla zaszczepionych wprowadziły jakiś czas temu Węgry. Wiktor Orban oświadczył, że po osiągnięciu wymaganej ilości zaszczepionych, będą mieli oni szansę korzystać z instytucji kultury oraz chodzić m.in. na dyskoteki.

pierwszy przywilej dla zaszczepionych 4
Facebook

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij