×

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzony? Totalny chaos informacyjny w mediach

Czyżby pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce? W Łodzi przebywa kobieta, która przeszła pozytywnie testy na koronawirusa.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce?

Dziś pojawiła się informacja, że do Łodzi trafiła 25-letnia pacjentka, która pozytywnie przeszła badanie na koronawirusa. Przyleciała samolotem z Tajlandii do Warszawy 22 lutego, następnie pociągiem wróciła do stolicy województwa łódzkiego. Leczyła się już antybiotykami, jednak zdecydowała się na powrót do kraju. Kolejne portale przekazują te informację, powołując się na swoje źródła.

Jak przekazała Dorota Gajewska z Urzędu Wojewódzkiego: w Łodzi znajdują się osoby, które zostały objęte nadzorem epidemiologicznym.

Na dzisiaj w województwie łódzkim pozostaje 61 osób, które są objęte nadzorem epidemiologicznym. W kontakcie z tymi osobami są Powiatowe Inspektoraty Sanitarne, monitorujące stan zdrowia tych osób. U nich nie występuje jednak podejrzenie nie występuje. To występuje u ośmiu osób, przebywających w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi.

Ministerstwo zdrowia o 11:20 podało na Twitterze, że:

Nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa.

Ministerstwo zapowiada, że jest gotowe

W środę miała miejsce oficjalna konferencja prasowa z udziałem Ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. Uspakajali oni twierdząc, że Polska jest gotowa do zareagowania na takie przypadki oraz, że nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia w naszym kraju:

Nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. Wszystkie informacje o oficjalnym zakażeniu są nieprawdziwe. Oddziały zakaźne są gotowe na przyjmowanie pacjentów. Jesteśmy pewni, że prędzej czy później wirus pojawi się w naszym kraju. Wówczas będziemy przygotowani.

Zgodnie ze słowami ministra zdrowia obecnie w Polsce znajduje się dwadzieścia kilka osób, które wykazują objawy koronawirusa, ale wciąż podlegają obserwacji oraz badaniom. Michał Dworczyk dodał również, że nieustannie pracuje grupa robocza w temacie epidemii i prosi o zachowanie spokoju oraz wystrzegania się fałszywych informacji.

NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Uruchamiamy również akcję informacyjną dotyczącą zachowania się w sytuacji podejrzenia zakażenia i postępowania we wszystkich międzynarodowych połączeniach Polskich Kolei Państwowych. W związku z tym w kolejach również będziemy rozdawali informacje pasażerom, którzy przyjeżdżają do kraju.

Konfederacja zapowiada, że będzie się bacznie przyglądać postępowaniu władz państwowych odnośnie działań względem epidemii. Krzysztof Bosak przedstawił w oświadczeniu kroki swojego ugrupowania:

Zareagowała również Platforma Obywatelska i oficjalnie wystąpił Borys Budka. Szef PO zaznacza, że jego partia złożyła 14 lutego projekt ustawy, która według nich daje rządowi narzędzia do tego, by skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce:

Zapowiedziano kolejne działania

Premier Mateusz Morawiecki planuje na piątek specjalne posiedzenie na które wezwał wojewodów i ministra zdrowia. Dotyczy ona właśnie przygotowania się na ewentualne przypadki koronawirusa. Łukasz Szumowski dziś spotka się z kuratorami oświaty oraz wprowadzono specjalne procedury dla szkół. Wszystkie lotniska w Polsce mają już wprowadzone procedury pomiaru temperatury u podróżnych.

Turyści oraz osoby wjeżdżające do Polski transportem indywidualnym, otrzymują specjalną informację na temat postępowania w przypadku koronawirusa w momencie, gdy zalogują się do polskiej sieci komórkowej.

Wciąż nie ma oficjalnego potwierdzenia, że pacjentka z Łodzi faktycznie jest zarażona koronawirusem. Już kilkukrotnie w Polsce zdarzały się przypadki podejrzenia, jednak okazały się fałszywe.

Źródła: warszawawpigulce.pl, echodnia.eu, www.radiolodz.pl, wiadomosci.wp.pl, www.se.pl

Może Cię zainteresować