×

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce! MZ nie zdradza danych chorego

Koronawirus dotarł do Polski! To już pewne. Pierwszy przypadek potwierdzonego zakażenia ogłosił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pacjent pochodzi z województwa lubuskiego i w chwili obecnej przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.

Pierwsze zachorowanie na koronawirusa w Polsce

W pilnie zwołanej konferencji prasowej Minister Zdrowia potwierdził, że koronawirus jest już w Polsce. Informacja wpłynęła do Ministerstwa w nocy. Wszystkie osoby, które miały wcześniej kontakt z zarażonym, zostały objęte obowiązkową kwarantanną.

Jak się okazuje, pacjent przyjechał z Niemiec. Nie zdradzono więcej szczegółów odnośnie tożsamości chorującego, a Łukasz Szumowski zaapelował o poszanowanie jego prywatności. Minister zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą. Pacjent podejrzewając u siebie chorobę, postąpił w prawidłowy sposób.

Pacjent skontaktował się z lekarzem rodzinnym. Wszystko przebiegło książkowo. Lekarz polecił kontakt ze służbami sanitarnymi.

Minister nie poinformował, ile osób mogło mieć kontakt z chorym. Powiedział jedynie, że nie jest to duża ilość. Szef resortu zdrowia wyraził podziękowanie dla służb sanitarnych, które zadziałały bezbłędnie i w sprawny sposób przewiozły pacjenta do placówki medycznej.

Łukasz Szumowski z całej mocy usiłował zapobiec wybuchowi paniki i zwracał uwagę na to, że nie zawsze koronawirus przeistacza się w ciężką chorobę.

Należy zachować zdrowy rozsądek. Koronawirus w swoim przebiegu jest zbliżony do grypy. (…) 80 proc.osób chorobę przechodzi łagodnie, nie ma objaw do niepokoju

Na chwilę obecną w Polsce 68 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem koronawirusa, a około 500 jest poddanych kwarantannie. Liczby te stale się zmieniają.

Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij