×

Pierwszy homoseksualny ślub w Irlandii Północnej. „Mogę wreszcie powiedzieć, że to moja żona”

W maju 2015 roku w Irlandii Północnej odbyło się referendum w sprawie małżeństw jednopłciowych. Jednak na wprowadzenie przepisów prawnych, umożliwiających zawieranie małżeństw osobom tej samej płci, trzeba było trochę poczekać.

Zmiana przepisów

Pięć lat po referendum, w którym Irlandczycy opowiedzieli się za legalizacją małżeństw jednopłciowych, zawieranie ich stało się możliwe. Nowe przepisy weszły w życie 13 stycznia 2020 roku. Przed tą zmianą związki homoseksualne były legalne, ale miały jedynie status związków partnerskich.

W wyniku przeprowadzonego w 2015 roku referendum, pary homoseksualne zyskały równe prawa z heteroseksualnymi. Tak, jak one, mogą zawierać małżeństwa, a jedynym warunkiem jest zgłoszenie takiego zamiaru w urzędzie na 28 dni przed planowanym ślubem.

Pierwszy homoseksualny ślub

Na skorzystanie z nowych przepisów jako pierwsze zdecydowały się 26-letnia Robyn Peoples i 27-letnia Sharni Edwards. Związek małżeński zawarły we wtorek 11 lutego 2020 roku.

Wytworna ceremonia odbyła się w hotelu w Carrickfergus, w okolicach Belfastu. Panny młode wystąpiły w białych sukniach. Biel przeważała także w wystroju wnętrza. Oczywiście, nie zabrakło tortu, szampana i… przedstawicieli mediów. Wzruszona Robyn wyznała dziennikarzom:

To oznacza dla nas wszystko. To jest moja żona. Mogę wreszcie powiedzieć, że to moja żona.

Jej świeżo poślubiona małżonka, Sharmi dodała:

Spełniłyśmy nasze marzenie. Nie spodziewałyśmy się, że będziemy pierwszą parą, to przypadek. Zdajemy sobie sprawę z tego, że stałyśmy się twarzami walki o równe prawa w Irlandii Północnej. Chcemy pokazać wszystkim, że wreszcie jest dobrze. Długo walczyłyśmy o to, by być traktowanymi tak samo, równorzędnie i w końcu się udało. To po prostu niesamowite.

Źródła: www.donald.pl, www.youtube.com, www.theguardian.com

Może Cię zainteresować

zamknij