×

W lasach pojawiły się pierwsze tegoroczne grzyby! Są naprawdę okazałe

Pierwsze tegoroczne grzyby zaczynają pojawiać się w lasach. Choć jest dopiero czerwiec i noce są jeszcze chłodne, to grzybiarze już zacierają ręce na pierwsze okazy. A te są naprawdę imponujące, co widać po zdjęciach zamieszczanych w mediach społecznościowych.

Pierwsze tegoroczne grzyby

Wiosna zazwyczaj nie kojarzy się z dobrą porą na grzybobranie. Jednak występujące ostatnio liczne opady deszczu oraz korzysta pogoda sprawiły, że w lasach pojawiły się pierwsze grzyby. Na razie jednak nie ma mowy o większych zbiorach. Zapewne nie powstrzyma to miłośników, którzy każdą wolną chwilę starają się spędzić w lesie na poszukiwaniu dorodnych okazów.

W leśnych odstępach można już natknąć się na pierwsze kurki, czy też borowiki ceglastopore. Wielu grzybiarzy ceni też muchomory czerwieniejące, chociaż z nazwy są niezachęcające, ale za to jadalne i bardzo smaczne.

Jedna z czytelniczek serwisu lublin112.pl pochwaliła się pięknym borowikiem, który ważył 523 g. Średnica kapelusza wynosi 25 cm. Został on znaleziony przez jej tatę w lesie w powiecie puławskim. Również leśnicy informują, że w trakcie prowadzonych obchodów terenów leśnych natrafiają na pierwsze grzyby.

Natomiast Ministerstwo Środowiska już na początku czerwca opublikowało zdjęcie jednego z pierwszych tegorocznych okazów w Nadleśnictwie Wałbrzych.

Jak wynika z mapy występowania grzybów (dostępnej na stronie grzyby.pl), najwięcej udanych zbiorów odnotowano na terenach w pobliżu Wałbrzycha, Opola, Białegostoku i Bielsko-Białej. Dosyć dużo grzybów znaleziono także w okolicach Lublina, Radomia, Skierniewic i Kielc.

Grzybiarze wrzucają zdjęcia do sieci

W ostatnich dniach pojawiły się liczne zdjęcia od internautów, pokazujące ich pierwsze tegoroczne zbiory. Jak się okazuje, grzyby faktycznie są już w polskich lasach! Można więc powoli zastanawiać się nad grzybobraniem, zwłaszcza, że te produkty mają do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko smak i aromat.

Grzyby leśne posiadają nie tylko wspomniany bogaty smak, aromat i niską wartość energetyczną (składają się głównie z wody i mają od ok. 50 do 70 kcal na 100g), ale też charakteryzują się wysoką zawartością niektórych składników odżywczych. Ponadto są dobrym źródłem niezbędnego w diecie błonnika. Jedzenie grzybów odradza się jedynie dzieciom oraz seniorom z uwagi na opinię, że są ciężkostrawne.

Internauci znaleźli w ostatnich dniach naprawdę okazałe sztuki, co widać na poniższych fotografiach.

"Pierwsze

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.lublin112.pl, www.fakt.pl, tvs.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować