×

W Polsce zaszczepiono pierwszą osobę przeciw COVID-19. „Czuję się bardzo dobrze”

W szpitalu MSWiA w Warszawie odbywają się szczepienia przeciw COVID-19. Pierwsza zaszczepiona osoba w Polsce to pielęgniarka z Warszawy. Co powiedziała po przyjęciu preparatu?

Szczepienia przeciw COVID-19

Na opracowanie szczepionki cały świat czekał od początku wybuchu pandemii koronawirusa. Pierwsze osoby zostały zaszczepione m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Preparat firmy Pfizer i BioNTech dotarł do Polski w sobotę 26 grudnia.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że transport pierwszych szczepionek z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs odbył się zgodnie z planem:

Dzisiaj nad ranem, gdy większość z nas jeszcze spała, zrobiliśmy wielki krok w walce z epidemią. Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 dotarły do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

Pierwsze 10 tys. dawek zostało rozdysponowane do ponad 70 szpitali węzłowych w całej Polsce.

Pierwsza zaszczepiona osoba w Polsce

W niedzielę (27 grudnia) po godzinie 8:00 pierwsza osoba w Polsce przyjęła szczepionkę przeciw COVID-19. To naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie – Alicja Jakubowska.

Pierwsze szczepienie przeciw COVID-19 odbyło się w obecności mediów. Alicja Jakubowska chwilę po przyjęciu preparatu zapewniła, że czuje się dobrze. Dodała, że to jedyny sposób, by poradzić sobie z epidemią koronawirusa:

Są osoby i w moim środowisku niezdecydowane, myślę, że moją postawą przekazuję, że warto się zaszczepić, żeby wrócić do normalności.

Po pielęgniarce szczepionkę otrzymał m.in. dyrektor prof. Waldemar Wierzba, ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz i lekarka Agnieszka Szarowska.

Źródła: natemat.pl, www.onet.pl, www.polsatnews.pl

Polecane

Może Cię zainteresować