×

Senat chce wypłacać 1000 złotych miesięcznie, ale tylko „wybranym” obywatelom

Choć program 500+ wciąż nie przestaje budzić skrajnych emocji wśród polskiego społeczeństwa, okazuje się, że Senat chce pójść teraz o krok dalej. Najnowszy projekt przewiduje bowiem wprowadzenie kolejnych świadczeń, które docelowo mają „pomóc obywatelom Polski”. Tak przynajmniej twierdzi Platforma Obywatelksa, która niegdyś sama krytykowała pomysł PiSu. Teraz okazuje się, że planuje wprowadzić świadczenia dla byłych polityków o wysokości 1000 złotych miesięcznie!

Pieniądze dla polityków

Według projektu Platformy Obywatelskiej, 1000 złotych miesięcznie ma być wpłacane parlamentarzystom, którzy zakończyli swoją karierę w Sejmie i Senacie, po czym znaleźli się w ciężkiej sytuacji życiowej. Partia podkreśla, że nowelizacja projektu ma być „wyrazem solidarnej troski o los byłych parlamentarzystów, którzy nie mają źródeł utrzymania i popadli w niedostatek”. Tego typu sytuacje zdarzają się podobno najczęściej parlamentarzystom, którzy mają za sobą długi staż pracy.

Warunek, który muszą spełnić, aby otrzymać świadczenie

Pieniądze nie będą należeć się każdemu, byłemu parlamentarzyście. To, czy ktoś je dostanie, czy nie, zależeć ma od aktualnych dochodów. Warto również zaznaczyć, że tego typu świadczenie przewidziane jest na rok czasu. Dzięki specjalnemu podaniu będzie można jednak wydłużyć okres otrzymywania zapomogi finansowej.

Co na to wszystko PiS?

Choć politycy PO i PiSu nie darzą się ogromną sympatią, nie zmienia to faktu, że parlamentrzyści partii rządzącej pochwalają projekt opozycji i to bez względu na to, że kolejna już ustawa będzie kosztować polskiego podatnika mniej więcej 18 milionów rocznie.

Zupełnie innego zdania jest jednak komisja finansów

Komisja finansów podkreśla, że rozwiązania w postaci programów emerytalnych są na chwilę obecną dostępnego tylko i wyłącznie w prywatnych firmach i z prostego powodu nie powinny mieć miejsca na posadach państwowych. Państwo zapewnia bowiem pracującym parlamentarzystom utrzymanie, wynajem mieszkania, a także swobodne podróżowanie, co samo w sobie jest już ogromnym odciążeniem finansowym.

Ile zarabiają posłowie?

Posłowie zarabiają na chwilę obecną około 8 tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście do tego dochodzi dieta poselska, wspomniany wcześniej dodatek mieszkaniowy i wiele innych udogodnień, które sprawiają, że łączna suma daje im kwotę lekko przekraczającą kwotę 12 tysięcy złotych. O takiej sumie wielu Polaków może tylko pomarzyć.

Nasuwa się więc pytanie, czy to wciąż mało, aby politycy mogli odłożyć na swoją emeryturę i na tyle mało, aby musieli brać świadczenia od państwa?

Jak widać, politycy Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości potrafią znaleźć nić porozumienia. Pytanie tylko, czy politycy tych dwóch zwaśnionych opcji politycznych będą mieli na tyle odwagi, aby przyznać sobie zapomogę. Niewykluczone, że okaże się to już wkrótce.

Polecane

Może Cię zainteresować