×

Naukowcy odkryli piątą siłę natury! Odmienią postrzeganie Wszechświata?

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o dziwnym wyniku pewnego eksperymentu, gdzie węgierscy naukowcy wykryli nową cząstkę po rozpadzie jądrowym niektórych atomów berylu. Niektórzy fizycy w oparciu o to doświadczenie stwierdzili, że są to dowody na istnienie potencjalnej, nowej siły natury!

Zespół badaczy obecnie wydał dodatkowy dokument, opublikowany w Physical Review Letters, w którym opracowano matematyczny model dla nowej siły. Model ten może pomóc wyjaśnić m.in. istotę ciemnej materii, która jak do tej pory nie została jeszcze dokładnie przeanalizowana. Naukowcy wierzą, że jest to pierwszy dowód na istnienie nowej siły.

Od lat znamy tylko cztery fundamentalne siły natury – oddziaływanie grawitacyjne, elektromagnetyczne, słabe oraz silne. Nowoodkryta podobno współdziała z ciemną materią – niewidzialnym składnikiem, który tworzy około 30% bilansu masy-energii Wszechświata. 

„Powód, dla którego trudno ją znaleźć jest taki, że jej interakcje są bardzo słabe. Ponieważ cząstka jest bardzo lekka, na całym świecie istnieje wiele grup eksperymentalnych, które pracują w małych laboratoriach. Teraz już dobrze wiedzą, gdzie trzeba szukać” – powiedział Jonathan Feng, profesor fizyki i astronomii na Wydziale Fizyki i Astronomii University of California.

 

KIRILL KURASHOV/SHUTTERSTOCK

KIRILL KURASHOV/SHUTTERSTOCK

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii, Irvine i Kentucky przedstawili inne wyjaśnienie. Mianowicie cząstka jest nośnikiem siły. Podobnie jak foton niesie siłę elektromagnetyczną, to tzw. bozon X może być tą tajemniczą cząstką – piątą siłą natury. Podczas gdy normalne siły elektryczne oddziaływują z elektronami i protonami, nowy bozon współdziała tylko z elektronami i neutronami.

„Jeśli zostanie to potwierdzone przez dalsze eksperymenty, to odkrycie piątej siły natury całkowicie zmieni nasze rozumienie wszechświata z konsekwencjami dla zjednoczenia sił i ciemnej materii.” – dodał Feng.

Oczywiście, wszystko traktujmy póki co z przymrużeniem oka, ponieważ dotyczy to zaledwie jednego eksperymentu. Dobrą wiadomością jest jednak to, że energia nowej cząstki jest dostępna dla większości laboratoriów na świecie dzięki czemu może zostać dokładnie przebadana.

Polecane

Może Cię zainteresować