×

Pensja będzie wypłacana co tydzień? Jest taka opcja

Pensja będzie wypłacana co tydzień? W kodeksie pracy jest informacja o konieczności wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia przynajmniej raz w miesiącu. A co, gdyby pracodawca wypłacał wynagrodzenie częściej? I gdyby pracownik sam mógł zdecydować, w którym dniu miesiąca otrzyma wypłatę? O takiej możliwości w Radiu ZET opowiedział założyciel firmy Flexee Andrzej Nowak i ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Pensja w Polsce będzie wypłacana co tydzień?

Narzekasz, że nie wystarcza ci do pierwszego? Wielu pracowników jest w podobnej sytuacji. Z raportu „Polak i finansowe zakręty. Gdy wypłaty nie starcza do pierwszego” wynika, że aż 39 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku pożyczało pieniądze przed kolejną wypłatą. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii, pracownicy otrzymują wynagrodzenie raz na tydzień. To rozwiązanie doskonale się sprawdza: motywuje pracowników, zwiększa wiarygodność firmy, sprawia, że zadowolony jest zarówno pracodawca, jak i pracownik. Może taki system sprawdziłoby się zatem i w Polsce? Pensja będzie wypłacana co tydzień?

Pensja co tydzień – jak to działa?

Agnieszka Zaręba z Radia ZET rozmawiała o „wynagrodzeniu na życzenie” z założycielem firmy Flexee Andrzejem Nowakiem i ekspertem rynku pracy Randstad Polska Mateuszem Żydkiem. „Wynagrodzenie na życzenie” to opcja, dzięki której pracownicy sami mogliby zdecydować, w którym dniu miesiąca i w ilu częściach pobiorą wynagrodzenie.

Działa to tak, że w trakcie miesiąca pracownicy w dowolnym momencie mogą wypłacić pieniądze do wysokości wypracowanego wynagrodzenia lub podanego przez pracodawcę limitu. Oznacza to, że mają swobodę co do terminu wypłaty pensji, sami decydują także o wysokości pobieranej kwoty z dostępnej puli środków, czyli zarobionej do dnia wypłaty. Nie obowiązuje ich też standardowy model rozliczeń, w którym pracownik czeka na wypłatę we wskazanym przez pracodawcę terminie.

– wyjaśnia Andrzej Nowak.

Oczywiście, pracodawca może decydować o tym, czy udostępnia pracownikowi 100 proc. limitu do pobrania, czy mniejszą pulę środków. Jednak pozostałe, uzgodnione do wypłaty wynagrodzenie, pracownik otrzyma w normalnym trybie od pracodawcy, czyli na koniec miesiąca. Pracownik korzysta z wynagrodzenia w miarę zarabiania, czyli piątego dnia miesiąca może skorzystać ze środków za przepracowane 5 dni. Jeśli pobierze 100 proc. tych środków, wówczas szóstego dnia w aplikacji pojawia się kolejna kwota do wykorzystania za dodatkowy przepracowany dzień i proporcjonalnie narasta podczas kolejnych dni.

– dodaje.

„Wynagrodzenie na życzenie” skierowane jest do firm, które zatrudniają przynajmniej 100 pracowników lub współpracowników. Rodzaj umowy nie gra roli. Pracownik, tuż po podpisaniu umowy, uzyskuje codzienny dostęp do wypłaty swojego wynagrodzenia. Wystarczy, że pobierze aplikację mobilną.

Pracodawcy boją się wypłacania pensji co tydzień?

Założyciel firmy Flexee podkreśla, że na wynagrodzenie wypłacane w taki sposób to korzyść dla pracownika, ale i pracodawcy.

Pozornie jest to benefit dla pracownika, ale w tym układzie korzystają obie strony. Pracodawca jest odciążony w kwestii rozliczania zaliczek, o które proszą pracownicy, bo cały proces jest zautomatyzowany w aplikacji i szybki w obsłudze, więc działy kadr i płac mają mniej pracy. Jest to także konkurencyjny benefit w oczach kandydatów do pracy i samych pracowników. Usługa daje także zatrudnionym większe poczucie bezpieczeństwa finansowego, co powoduje wzrost lojalności wobec pracodawcy.

– przekonuje Nowak. Przyznaje jednak, że pracodawcy mają pewne obawy związane z takim rozwiązaniem.

Pracodawcy boją się większego nakładu pracy związanego z rozliczaniem zaliczek na wypłaty pracowników. Choć prawda jest taka, że będzie dokładnie odwrotnie. Musimy także uświadamiać właścicieli firm, że ich pracownicy mają niespodziewane problemy czy potrzeby finansowe i że częstym rozwiązaniem tych problemów byłaby możliwość wcześniejszej wypłaty im ich należnego wynagrodzenia. Dodatkowo, gdyby pracodawcy zrozumieli, że wprowadzają do przedsiębiorstwa rozwiązanie, na które ich pracownicy czekają od lat, nie borykaliby się z rotacją pracowników, co jest zmorą firm, bo wiąże się z wysokimi kosztami pozyskania nowego pracownika. Pracownicy, którzy stresują się finansami, częściej zmieniają pracę. No i jak dla każdej młodej organizacji wyzwaniem jest sprawienie, by pracodawcy zechcieli poznać nowe narzędzie

– zaznacza.

Jeśli chodzi o kwestie prawne, nie ma przeszkód do wprowadzania w firmach wypłat co tydzień. Problemem są za to kwestie organizacyjne i formalności, których pracodawcy po prostu się obawiają. Być może aplikacja Flexee pomoże wprowadzić zmiany na polskim rynku pracy.

Fotografie:

Może Cię zainteresować