×

Ma 9 tys. zł na rękę, ale ledwo wiąże koniec z końcem. Poseł jest rozczarowany obecnym życiem

Warszawa uchodzi za najdroższe w Polsce miasto. Sekretarz Generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej, poseł Marcin Kulasek udzielił wstrząsającej wypowiedzi na temat kosztów życia w stolicy. Poseł wyznaje, że ledwo udaje mu się wiązać koniec z końcem.

Życie w stolicy

Najniższe wynagrodzenie w Polsce wynoszące 1 634 zł netto z pewnością nie wystarczyłoby posłowi Kulaskowi. Sekretarz Generalny Lewicy stwierdził, że trudno jest przeżyć w Warszawie nawet za kwotę 9 tysięcy złotych.

pensja posła Kulaska
Twitter

Marcin Kulasek, który w tym roku został wybrany na posła Sejmu RP czuje się rozczarowany swoim obecnym życiem. Przede wszystkim bardzo narzeka na warunki, jakie zastał w Domu Poselskim. 

Poseł zwierza się, że:

Meble pamiętają późnego Gierka, jest ciasno. Część ma wyremontowane łazienki z prysznicem, część wciąż dysponuje starymi wannami

Co więcej, Marcin Kulasek jest zawiedziony brakiem aneksów kuchennych w lokalu. Sekretarz Generalny SLD skarży się, że jest zmuszony jadać w restauracjach, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

To są wszystko koszty. Gdybym chciał sobie zrobić śniadanie, to mam to utrudnione. Nie mogę sobie ani podgrzać parówki, ani usmażyć jajecznicy, bo nie ma gdzie. Proponuję spróbować się utrzymać w Warszawie za 6,5 tys. zł na rękę plus dieta 2,5 tys. zł

Trudne życie posła

Spora część Polaków jest zmuszona żyć za minimalną pensję, która jest pięć razy niższa od zarobków w Sejmie. Dla porównania, najniższa krajowa jest o prawie tysiąc złotych mniejsza od samej diety posła.

pensja posła Kulaska
Twitter

Dom Poselski, w którym mieszka Kulasek położony jest w pobliżu Sejmu, przy ulicy Senackiej 1. Mieszkańcy hotelu mają do dyspozycji m.in. bar, basen, saunę, siłownię oraz kaplicę.

Warto zauważyć, że posłowie posiadają też możliwość korzystania z restauracji sejmowej, która oferuje posiłki w bardzo przystępnych cenach.

Pensja posła

Poselskie wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia bazowego oraz diety parlamentarnej. Zgodnie z polskim prawem wynagrodzenie bazowe posła musi wynosić tyle samo, co pensja wiceministra. Na chwilę obecną wynosi ono 7873,45 zł.

pensja posła Kulaska
Twitter

Z kolei, dieta poselska stanowi 1/4 wynagrodzenia podsekretarza stanu, czyli nieco ponad 2 500 zł. Dodatkowo, niektórzy posłowie mogą liczyć na tzw. dodatek funkcyjny w wysokości 2 147,30 zł. Jest ona przewidziana dla posłów, którzy zasiadają w komisjach parlamentarnych lub otrzymali dodatkowe obowiązki.

Czy posłowie powinni mieć większe wynagrodzenia?

Źródła: pikio.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij