×

Na nocnym niebie zagości niezwykłe zjawisko astronomiczne. „Robaczy” Księżyc oświetli Ziemię

Już dziś w nocy czeka nas niezwykłe zjawisko astronomiczne. Na niebie będzie można obserwować tzw. Pełnię Robaczego Księżyca. W przeszłości wiązano z nią wiele interesujących wróżb i przepowiedni.

Pełnia Robaczego Księżyca

Dawniej plemiona indiańskie Ameryki Północnej nazywały marcową pełnię, Robaczym Księżycem. Nazwa ta nawiązywała do śladów pozostawianych przez robaki na stopniowo rozmarzającej ziemi. Innymi określeniami marcowej pełni są: Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia (nawiązanie do pokrywy śnieżnej, która staje się bardzo łupliwa, gdy topi się w ciągu dnia i zamarza w nocy). Oprócz tego Pełnię nazywano Klonową lub Sokową, co ma związek z pozyskiwaniem soku klonowego z drzew, przetwarzanego później na syrop. Dziś Pełnia Księżyca osiągnie apogeum. Satelita Ziemii znajdzie się bardzo blisko naszej planety, a jego tarcza będzie perfekcyjnie widoczna na niebie. Jednocześnie będzie to najjaśniejsza pełnia Księżyca w całym 2020 roku. Superksiężyc będzie znakomicie widoczny do wtorkowej nocy. Osoby, które nie dadzą rady obejrzeć dzisiejszego zjawiska, nie maja się czym martwić, bowiem już 8 kwietnia oraz 7 maja będą kolejne okazje do oglądania Superksiężyca.

Gdzie najlepiej prowadzić obserwacje?

Zjawisko będzie widoczne na terenie całej Polski. Do jego obserwacji nie jest wymagany specjalny sprzęt astronomiczny. Pełnia będzie widzialna „gołym okiem” od od zmierzchu do świtu. Zdecydowanie bardziej spektakularnym widokiem będzie Pełnia Księżyca widziana poza miastem, gdzie obserwacji nie będą zakłócały światła pochodzące z miasta. Największy rozmiar Księżyc osiągnie około godziny 1:48 w nocy. Superksiężyc to zjawisko widoczne, gdy nasz naturalny satelita znajduje się w perygeum syzygijnym swojej orbity. Oznacza to, że Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się wówczas w jednej linii (tzw. syzygium), a Księżyc znajduje się w najmniejszej odległości od naszej planety.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować