×

Zarówno aborcja, jak i pedofilia to dwa kontrowersyjne tematy, które często pojawią się w rozmowach z udziałem kościoła. Wielu duchownych rości sobie prawo do wyrażania opinii na temat życia kobiet i tego czy mają prawo do swojego ciała. Mimo że tematy są kompletnie niezwiązane ze sobą, jeden z księży w wywiadzie postanowił – nie wiedzieć czemu – porównać te dwie kwestie.

Tym razem jeden ze znanych amerykańskich księży, Richard Bucci, posunął się za daleko mówiąc, że pedofilia jest lepsza od aborcji bo ” jeszcze nikogo nie zabiła”. Skandaliczne słowa duszpasterza wywołały falę krytyki.

Pedofilia jeszcze nikogo nie zabiła

Rozmowy na temat pedofilii i aborcji toczą się na całym świecie. Obecnie temat stał się głośny ze względu na wypowiedź jednego z księży w rozmowie z dziennikarką. Stwierdził on, że:

Przecież nie można porównywać moralnie tych dwóch kwestii – aborcji oraz pedofilii. Pedofilia nikogo nie zabija. A aborcja – owszem.

Gdyby tego było mało, dorzucił lakoniczne wyjaśnienie:

Jeśli niewinne dziecko w łonie matki nie zasługuje na życie, to życie w ogóle staje się bezwartościowe

Ofiary oburzone

Wypowiedź księdza wzbudziła ogólne oburzenie. Pojawiło się wiele wściekłych głosów krytykujących jego postawę. Jedna z ofiar pedofilii zgłosiła się do stacji CBS ponieważ słowa księdza niesamowicie ją zraniły

Kiedy mówi, że pedofilia nie zabija ludzi, cóż, najwyraźniej nie rozumie. Powinien był przyjść do budynku państwowego i wysłuchać zeznań, ponieważ jest wiele ofiar, których już nie ma wśród nas. Te zranione głosy, które słyszałam – ukradli im dzieciństwo. Praktycznie zniszczyli życie. A teraz słyszymy, są szczęściarzami, ponieważ oni wciąż żyją!

Debata społeczna

Przedstawicielka państwowa Julie Casimiro powiedziła w oświadczeniu dla CBS:

Kościół katolicki musi spojrzeć na siebie i dlaczego zamykają kościoły i tracą wyznawców. Być może dlatego, że ostatnie oświadczenie ks. Bucciego brzmiało:„ Nikt nigdy nie umarł na pedofilię ”

Rzymskokatolicka diecezja „Bożej Opatrzności” w której posługę pełni ksiądz nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz. W końcu, Carolyn Cronin, rzeczniczka diecezji, wyjaśniła, że kościół katolicki podaje szczegółowe instrukcje dotyczące sakramentów, ale jak mówi:

Ostatecznie pastor ma obowiązek wprowadzenia ich w swojej parafii, zgodnie z prawem kościelnym. Ponieważ Kościół powierza każdemu pastorowi obowiązek nauczania, uświęcania i kierowania swoją parafią. Codzienne decyzje duszpasterskie i administracyjne podejmowane są na szczeblu lokalnych parafii.

Co sądzicie o wypowiedzi księdza? 

 

 

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: bezprawnik.pl, www.theguardian.com, www.wykop.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować