×

„Park Rydzyka” prawie gotowy! Rząd przeznaczył grube miliony na inwestycję

„Park Rydzyka” to imponująca inwestycja rządowa, którego uroczyste otwarcie zbliża się wielkimi krokami. Na co poszły pieniądze podatników?

„Park Rydzyka”

Park Pamięci powstaje w Toruniu, w okolicy Muzeum Pamięć i Tożsamość. W samym parku znajdziemy tablice z nazwiskami Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Obok nich znajdą się także ukraińskie nazwiska tych, którzy ratowali naszych rodaków w czasie II wojny światowej.

Wszystko ułożono w taki sposób, aby widziane z lotu ptaka tworzyły kontury Polski.

W Parku Pamięci zostanie upamiętnionych ponad 18,5 tysiąca osób, które broniły Żydów przed zagładą. Docelowo zostanie uwiecznionych 40 tysięcy nazwisk. W przyszłości umieścimy tam także nazwiska Ukraińców, którzy zginęli, ratując Polaków.

– zapowiedział o. Tadeusz Rydzyk.

Dyrektor Radia Maryja ogłosił w środę datę otwarcia parku:

Park pod nazwą „Zachowali się jak trzeba” chcemy otworzyć 8 sierpnia, w sobotę. O godz. 19 w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu sprawowana będzie msza św., której będzie przewodniczył metropolita gdański, generał dywizji Wojska Polskiego ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Po Eucharystii odbędzie się otwarcie Parku Pamięci. Nastąpi także odsłonięcie tablic z nazwami miejscowości – miejscami kaźni Polaków w czasie II wojny światowej. W tym okrutnym czasie zginęło prawie 6 milionów obywateli Polski.

Sponsorzy imponującej inwestycji

O. Rydzyk podkreślił, że uroczystość otwarcia musi odbyć się wieczorem, „żeby był odpowiedni nastrój”:

W Parku Pamięci światło odgrywa dużą rolę. Wszystkie nazwiska znajdują się na podświetlonych na biało-czerwono specjalnych kolumnach.

Na terenie Parku Pamięci znajduje się także kolejna nowa inwestycja redemptorysty – inhalatorium, czyli tężnie solankowe.

Kwestię finansowania budowy Parku Pamięci i powstającego nieopodal Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wielokrotnie opisywał portal Onet. Jak się okazuje, z początku park mieli ufundować słuchacze Radia Maryja i widzowie TV Trwam. Następnie Fundacja Lux Veritatis (prezesem jest o. Rydzyk) starała się o dofinansowanie na niego z publicznych środków.

Ostatecznie jednak sfinansował go rząd Mateusza Morawieckiego z pieniędzy podatników. Na stronie Onetu czytamy:

W lipcu ubiegłego roku portal Oko.press ujawnił, że premier Mateusz Morawiecki przeznaczył na park 5 mln zł z rezerwy budżetowej już w październiku 2018 r., ale opinia publiczna przez wiele miesięcy nie miała o tym zielonego pojęcia. Krótko potem czytelnik Onetu przypadkowo odkrył, że premier na tym nie poprzestał i potem dorzucił do tego kolejne 3 mln zł.

Czy wydawanie pieniędzy publicznych w tej sposób jest rozsądne?

Źródła: wiadomosci.onet.pl, torun.wyborcza.pl, polskatimes.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Instagram, Twitter

Może Cię zainteresować