×

Papież zaszczepi się przeciwko Covid-19. Zapowiedział, kiedy chce to zrobić

Papież zaszczepi się przeciwko Covid-19, co ogłosił w wywiadzie telewizyjnym. Zdaniem Franciszka, szczepionka to w obecnej sytuacji rozwiązanie etyczne i konieczne.

Papież zaszczepi się przeciwko Covid-19

Papież Franciszek ma już 84 lata. Ze względu na swój wiek znajduje się w grupie osób podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. W wywiadzie telewizyjnym dla komercyjnej włoskiej stacji Canale 5 oznajmił, że w przyszłym tygodniu zaszczepi się przeciwko koronawirusowi:

Zaczniemy tu szczepienia. Ja zapisałem się, trzeba to zrobić.

Głowa Kościoła Katolickiego podkreślił, że wszyscy powinni się zaszczepić, bo jest to „opcja etyczna”, a stawką jest zdrowie i życie ludzkie.

Papież wrócił wspomnieniami do dzieciństwa w Argentynie, gdy panował tam kryzys wokół masowych zachorowań na polio:

Pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem, był kryzys z zachorowaniami na polio, a wiele dzieci pozostało sparaliżowanych z tego powodu i panowała desperacja, by się zaszczepić. Wiele matek było zdesperowanych. My dorastaliśmy w cieniu szczepionek, przeciwko odrze, przeciwko innym chorobom, szczepiono dzieci. Nie wiem, dlaczego ktoś mówi, że szczepionka jest niebezpieczna. Bo jeśli lekarze przedstawiają ją jako coś dobrego, co nie stanowi specjalnego zagrożenia, czemu jej nie przyjąć?

Natomiast propagowanie ruchu antyszczepionkowego określił jako „samobójczy negacjonizm”.

Stosunek kościoła katolickiego do szczepionek

Pod koniec grudnia poznaliśmy stanowisko KEP ws. szczepionek przygotowane przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych. W oficjalnie wystosowanym dokumencie czytamy:

Wynalezienie szczepionek może być uznane – z perspektywy medycyny prewencyjnej – za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnym.

Głowy Kościoła Katolickiego w Polsce podkreśliły także, że na każdym katoliku spoczywa indywidualne podejście do szczepionek. Odniesiono się także do kwestii wykorzystywania komórek macierzystych:

Wśród wielu osób moralne opory budzą również niektóre biotechnologiczne elementy produkcji szczepionek. Źródłem słusznego sprzeciwu jest wykorzystywanie w ich produkcji linii komórkowych wytworzonych z abortowanych płodów. Wieloletnie lekceważenie oraz przemilczanie sprzeciwu liczącej się części społeczeństwa, czy też różnych ośrodków moralnie wrażliwych wobec aborcji oraz wobec takiej technologii, ale również zaniechanie instytucjonalnych nacisków na firmy farmaceutyczne korzystające z tej technologii, doprowadziło dziś do utraty zaufania do takich szczepionek.

Jednakże podkreślono, że nie we wszystkich szczepionkach korzysta się z komórek macierzystych. Ostatecznie decyzja w kwestii szczepienia to „wybór dokonywany w sumieniu”.

Źródła: www.gosc.pl, wiadomosci.wp.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować