×

Papież o edukacji seksualnej dzieci. „Musimy ją prowadzić, to dar od Boga”

Papież o edukacji seksualnej dzieci wypowiedział się w sposób jasny. „Musimy ją prowadzić w szkołach. Seks jest darem od Boga”. Ojciec Święty do tego problemu odniósł się podczas powrotu z ostatnich Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Panamie. Dzisiaj polskie media przytaczają słowa papieża Franciszka o edukacji seksualnej w kontekście prac Sejmu nad ustawą „Stop pedofilii”.

Edukacja seksualna w szkole

Temat o tym, czy w szkołach należy przeprowadzać zajęcia o edukacji seksualnej, wzbudza wiele kontrowersji. Jedni uważają, że jest to absolutna konieczność. Drudzy natomiast przekonują, że takową wiedzę dzieci powinny nabywać tylko od rodziców.

W zeszłym roku Sejm rozpoczął prace nad inicjatywą „Stop pedofilii”, której celem jest zakazanie propagowania szkodliwych elementów edukacji seksualnej. Jak komentuje mec. Bartosz Zalewski z Ordo Iuris:

Nie jest prawdą jakoby projekt penalizował przekazywanie uczniom wiedzy na temat ludzkiej seksualności. Na jego podstawie zakazane jest propagowanie i pochwalanie podejmowania przez małoletnich współżycia płciowego oraz innych czynności seksualnych. Z całą pewnością projekt w pełni odpowiada polskiej aksjologii konstytucyjnej, zapewniając ochronę małoletnich przed demoralizacją.

W związku z tym polskie media od pewnego czasu przytaczają słowa papieża Franciszka wypowiedziane na temat problemu z jakim zmaga się m.in. panamskie społeczeństwo – bardzo wiele nastolatek zachodzi tam w niechcianą ciążę.

Jego stanowcza i jednoznaczna odpowiedź nie pozostawiła żadnych wątpliwości, co do stanowiska Głowy Kościoła Katolickiego w tej sprawie.

Papież o edukacji seksualnej dzieci

Jakiś czas temu, portal Deon przypomniał relację z konferencji prasowej Franciszka w trakcie powrotnego lotu z Panamy. Papież był tam obecny na Światowych Dniach Młodzieży. Dziennikarz panamskiego radia Edwin Cabrera Uribe zapytał Ojca Świętego, czy w szkołach powinny być przeprowadzane zajęcia o edukacji seksualnej.

Papież odpowiedział stanowczo:

Wierzę, że musimy prowadzić edukację seksualną w szkołach. Seks jest darem od Boga. To nie potwór, to dar od Boga, by kochać.

Portal cytuje dalej słowa Franciszka:

Ale potrzebujemy obiektywnej edukacji seksualnej, to jest takiej, która nie zawiera kolonizacji ideologicznej. Jeśli zaczniesz wprowadzać edukację seksualną pełną ideologicznej kolonizacji, zniszczysz osobę.

Według Papieża największym problemem jest to, w jaki sposób przeprowadza się edukację seksualną w szkołach. Jego zdaniem, powinni zostać wyznaczeni do tego nauczyciele z odpowiednią wiedzą na ten temat, którzy będą opierać się o naukowe materiały źródłowe.

Dodał także, że najlepiej, gdyby to rodzice zaczęli uświadamiać swoje dzieci.

Potrzebujemy edukacji seksualnej dla dzieci. Ideałem byłoby, gdyby zaczynała się ona w domu, z rodzicami. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ mamy różne sytuacje w rodzinach, bo nie wiedzą oni, jak to robić [edukować na temat seksu – przyp. red.]. I dlatego szkoła to uzupełnia, inaczej zostaniemy z pustką, którą potem może wypełnić jakakolwiek ideologia.

Inicjatywa „Stop pedofilii” w Sejmie

Podczas czwartkowego (16.04) głosowania, Sejm opowiedział się za skierowaniem do komisji obywatelskiego projektu „Stop pedofilii” wprowadzającego m.in. kary więzienia za edukację seksualną.

Wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyli przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 199 posłów, przeciwko głosowało 246, a sześć osób wstrzymało się od głosu.

Oznacza to, że projekt będzie procedowany dalej w sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Źródła: deon.pl, konkret24.tvn24.pl, www.se.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram

Polecane

Może Cię zainteresować