×

Papież Franciszek o parach homoseksualnych: „Mają prawo do rodziny”

W przeszłości zaskakiwał nie raz. Jednak swoją wypowiedzią w filmie dokumentalnym, który opublikowano w środę, znów wzbudził skrajne emocje. Papież Franciszek o parach homoseksualnych: „Są dziećmi bożymi”.

Zaskakujący film dokumentalny

Jako arcybiskup Buenos Aires sprzeciwiał się legalizacji małżeństw tej samej płci. Czy to możliwe, by jako papież zmienił zdanie?

Film „Francesco” opowiada o życiu i posłudze papieża Franciszka. Jego premiera odbyła się w środę na Rzymskim Festiwalu Filmowym. O filmie natychmiast zrobiło się głośno.

„Francesco” pokazuje m.in. historię tego, jak papież zachęcał dwóch mężczyzn do wychowywania dzieci w jednej z lokalnych parafii.

Papież Franciszek o parach homoseksualnych

Kontrowersje wzbudziły słowa, jakie papież wypowiada na filmie w odniesieniu do homoseksualistów.

Osoby homoseksualne mają prawo być częścią rodziny. Są dziećmi bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być odrzucany czy unieszczęśliwiany z tego powodu

– przekonuje papież Franciszek.

I ten fragment nie mógł być dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ papież już wcześniej wielokrotnie udowadniał, że nie chce wykluczać z kręgów Kościoła osób homoseksualnych. Ale szerokim echem odbił się dalszy fragment wypowiedzi papieża, który dodał:

Musimy stworzyć prawo dotyczące związków partnerskich. Dzięki temu oni [pary tej samej płci – przyp. red.] będą prawnie chronieni.

W mediach na całym świecie zawrzało.

Papież popiera legalizację związków partnerskich par homoseksualnych?

Kluczowe w całym zamieszaniu wydaje się odpowiednie zinterpretowanie słów Franciszka. Z taką interpretacją pospieszył serwis tvp.info.

Według portalu, dokładne tłumaczenie słów papieża powinno brzmieć tak:

Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie; są dziećmi Boga; mają prawo do rodziny. Nikogo nie można wyrzucić z rodziny ani sprawić, by jego życie było z tego powodu niemożliwe. To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi.

Czy to zasadniczo zmienia sens wypowiedzi papieża Franciszka? Zdaniem serwisu – tak. Ale tak naprawdę najlepiej poczekać na wyjaśnienie ze strony papieża. Jego słowa i gesty były już wielokrotnie przeinaczane i mocno naciągane. Np. wtedy, gdy pokazał się z tęczowym krzyżem na szyi.

Faktem jest jednak, że od początku pontyfikatu papież nie stroni od odważnych wypowiedzi. Zwłaszcza to, co mówi o osobach homoseksualnych jest zmianą wobec wcześniejszego stanowiska Kościoła i poprzedników Franciszka.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij