×

Panele fotowoltaiczne są opłacalne? Pani Beata rozczarowała się, gdy zobaczyła ostatni rachunek

Nie da się ukryć, że ceny szybują w górę w zastraszającym tempie. Już teraz są one naprawę wysokie, a co będzie za jakiś czas? Dlatego ludzie szukają sposobów na zaoszczędzenie. Czytelniczka portalu o2.pl opisała swoje zaskoczenie donośnie inwestycji w panele fotowoltaiczne. Jak się okazało, była ona zupełnie nieopłacalna. Kwoty do zapłaty na jej rachunkach wcale nie są niższe!

Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Pani Beata z Wrocławia miała nadzieję, że montaż paneli fotowoltaicznych sprawi, iż jej rachunki za energię będą znacznie niższe. Kobieta była pewna, że jest to doskonały pomysł na to, aby zaoszczędzić. W listopadzie 2020 roku zamontowała na dachu swojego budynku mieszkalnego całą instalację fotowoltaiczną. Po roku przyszedł czas na podliczenie, czy faktycznie było to opłacalne.

Jak się okazało wcale nie. Niestety, jej pomysł przyniósł zdecydowanie odwrotne skutki. Oczywiście nie od początku. W pierwszych miesiącach po montażu rachunki za energię spadły z wysokości 130-150 zł do 35 złotych. Wtedy pani Beata nie posiadała się ze szczęścia. Wszystko zmieniło się po czasie…

panele fotowoltaiczne 1
Pixabay

Rachunek za panele fotowoltaiczne. Czy opłaca się?

Po roku kobieta otrzymała kolejny rachunek za panele fotowoltaiczne. Okazało się, że musi dopłacić aż 638 złotych. Podzieliła tę kwotę na 12 miesięcy i dodała do niej 35 złotych, które widniały na wcześniejszych fakturach. Wyszło jej 88 złotych. To wcale nie wiele mniej niż płaciła za prąd przed montażem instalacji. Zrozpaczona kobieta podkreśla, że wyszła na tym wszystkim, jak Zabłocki na mydle.

Co więcej, pani Beata przeraziła się także, gdy zobaczyła prognozę płatności na kolejne pół roku. Jak się okazało, co miesiąc będzie płacić 150 złotych, a dopiero na koniec otrzyma zwrot nadwyżki od swojego operatora. Oczywiście może dostać też wezwanie do dopłaty. Patrząc na szalejące ceny, wszystko jest możliwe.

Warto w tym wszystkim zaznaczyć, że została też z kredytem do spłacenia, który zaciągnęła, aby zamontować instalację. Jest to aż 18 tysięcy złotych! Co więcej, wciąż nie otrzymała jeszcze 5 tysięcy dofinansowania od państwa, na które czeka z niecierpliwością. Pani Beata poprosiła też firmę instalującą panele o wyjaśnienie. Wciąż na nie czeka. Czy panele fotowoltaiczne się opłacają? Odpowiedź nasuwa się sama…

A Wy jakie macie doświadczenia z fotowoltaiką?

Źródła: www.o2.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować