×

Pandemia zapewniła sporo prywatności pandom. Po 10 latach zaczęły spółkować!

Pandy spółkują po 10 latach przebywania w zoo. Według pracowników ogrodu zoologicznego, to zasługa pandemii koronawirusa i wprowadzenie ograniczeń wobec odwiedzających.

Pandy spółkują po 10 latach

Para pand Ying Ying i Le Le, są długoletnimi mieszkańcami Ocean Park w Hongkongu. Urocze zwierzęta przybyły tutaj w 2007 roku. Szybko zostały włączone w program reprodukcji gatunku, jednak nie doczekały się młodych. Przedstawiciel zoo ogłosili w poniedziałek, że po 10 latach w końcu doszło do kopulacji!

Michael Boos, dyrektor wykonawczy operacji zoologicznych i ochrony parku powiedział:

Próbowaliśmy sztucznego zapłodnienia w 2010 roku oraz kolejnych latach, ale niestety bez skutków.

Dzisiejszy udany naturalny proces łączenia się w pary jest niezwykle ekscytującą wiadomością dla nas wszystkich, ponieważ prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w wyniku naturalnego krycia jest większe niż w przypadku sztucznego zapłodnienia.

W 2015 r. Ying Ying i Le Le dołączyły do ​​krajowego programu w Wolong, Syczuan, największego rezerwatu pandy w Chinach kontynentalnych, w którym Ying Ying została pokryta różnymi pandami, a także sztucznie, podczas gdy nasienie Le Le zostało użyte do sztucznego zapłodnienia innych pand.

Zagrożony gatunek

Nie bez powodu Panda Wielka stała się symbolem WWF (World Wide Fund for Nature) – organizacji, która działa na rzecz ochrony przyrody. Pandy są jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. Wszystko przez działalność człowieka oraz fakt, że te zwierzęta żywią się wyłącznie bambusem, a ich rozmnażanie przebiega powoli.

Nawet w idealnych warunkach w ogrodach zoologicznych, nieczęsto widzi się małe pandy. Te zwierzęta są bardzo wybredne, jeśli chodzi o dobór partnerów oraz są niezwykle podatne na utratę młodych z powodu stresu. Te wspaniałe niedźwiedzie pomimo swoich rozmiarów są bardzo strachliwe i unikają kontaktu z człowiekiem.

Źródła: www.theguardian.com, www.scmp.com, www.nytimes.com, www.sciencealert.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować