×

Wyciekło nagranie z Chin! Pacjentów zarażonych wirusem transportują w plastikowych rurach

W sieci pojawiło się wstrząsające nagranie, na którym widać, w jaki sposób chińskie służby ratunkowe transportują chorego, zakażonego koronawirusem. Dlaczego jest to szokujące? Ponieważ pacjent jest przewożony w plastikowej tubie.

Pacjent przewożony w plastikowej tubie

Na nagraniach widać trzech pracowników służby medycznej, którzy wyciągają chorego z karetki przed zabraniem do szpitala.

Wiadomo już, że koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka. Wielu członków personelu medycznego w Chinach zostało zakażonych, dlatego niezbędne jest zastosowanie szczególnych środków ostrożności.

Mimo to sytuacja uwieczniona na poniższym nagraniu wygląda wręcz przerażająco.

Śmiertelne żniwo

Groźny koronawirus zbiera krwawe żniwo. 26 ofiar śmiertelnych, ponad 900 osób zakażonych, w tym służby medyczne.

Wybuch epidemii zbiegł się w czasie z okresem świątecznym, w związku z czym wielu Chińczyków przemieszczało się wewnątrz kraju, jak i poza jego granice.

Epidemia wybuchła w połowie stycznia. Ale wirus już dawno przeniósł się poza Wuhan, a sytuacja jest coraz cięższa do opanowania.

Najwyższy stopień zagrożenia epidemiologicznego wprowadzono w większości chińskich miast i prowincji. Liczba zarażonych ciągle rośnie, chociaż chińskie władze zapewniają, że panują nad sytuacją.

Pochodzi od nietoperzy?

Nosicielami koronawirusów są wybrane gatunki ssaków oraz ptaków. Początkowo pojawiła się teoria, że wirus pochodzi od zarażonych węży. Teraz naukowcy forsują tezę, że koronawirus pochodzi raczej od nietoperzy. Podobnie, jak było w przypadku zakażenia wirusem SARS, który w 2002 roku, zabił blisko 800 osób.

Zupa z nietoperzy jest uważany za przysmak w niektórych częściach Chin. Czy to może być źródło wielu zachorowań?

Brak informacji na temat dokładnego pochodzenia wirusa dodatkowo komplikuje sprawę. Jak mówią chińscy naukowcy, nawet jeśli teza o nietoperzach jest prawdziwa, między nimi i ludźmi prawdopodobnie jest jeszcze pośrednie ogniwo, przez które przeniósł się koronawirus.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), YouTube.com, Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij