×

Epidemia koronawirusa trwa, ale pojawił się optymistyczny akcent. 13 pacjentów wyzdrowiało

Epidemia koronawirusa jest obecnie najczęściej poruszanym tematem w mediach. Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas ostrzega, że teraz tempo wzrostu zachorowań będzie rosło. Co możemy zrobić, aby uchronić się przed chorobą? Przede wszystkim unikać ludzi i dbać o higienę, zwłaszcza o regularne mycie rąk mydłem.

Mimo że Ministerstwo Zdrowia wciąż podaje informacje o nowych zachorowaniach, pojawiło się też światełko w tunelu. Wiadomość o pacjentach wyleczonych z koronawirusa!

Pacjenci wyleczeni z Covid-19

W sobotę Jarosław Pinkas opowiadał o tym, że należy spodziewać się znacznego wzrostu ilości zakażeń koronawirusem w ciągu najbliższych dni. Wypowiedź Głównego Inspektora Sanitarnego zawierała również pozytywny akcent, ponieważ zaznaczył, że w Polsce już 13 osób wróciło do zdrowia po przebyciu choroby Covid-19. 

Będzie nam przybywało pacjentów, którzy będą mieli wyniki dodatnie, ale ci pacjenci są z ognisk, które są poddane naszej obserwacji. Mamy także trzynastu ozdrowieńców – to jest dobra informacja.

Podczas Konferencji Prezesa Rady Ministrów zwracał uwagę, że to Polacy są odpowiedzialni za to, jak rozwinie się epidemia.

W mojej wypowiedzi muszą wybrzmieć trzy najważniejsze słowa: odpowiedzialność, rozwaga, rozsądek – to jest prawdziwe lekarstwo na koronawirusa. My sobie z nim poradzimy, to pewnie będzie trochę trwało, ale patrząc się na to na co możemy spojrzeć w tej chwili – na rozwagę naszych obywateli – wiemy, że nam się to wszystkim uda.

W czasie konferencji zwracano uwagę na fakt, że Polska postąpiła prawidłowo, odwołując na dwa tygodnie zajęcia w szkołach i na uniwersytetach oraz zamykając granice dla cudzoziemców. Gdyby Włochy czy Hiszpania podjęły podobne kroki przed kilkoma tygodniami, dziś sytuacja w tych krajach mogłaby wyglądać znacznie lepiej.

To inne kraje mają podążać naszą drogą i to robią. To my jesteśmy tymi, którzy wyznaczają kierunek, my dajemy busolę z azymutem, jak postępować, żeby dać poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim naszym obywatelom.

Sytuacja jest pod kontrolą

Obecnie, w całym kraju ogromna ilość osób znajduje się pod kontrolą inspekcji sanitarnej i nadzoru epidemiologicznego. Liczba ta wynosi ponad 44 000, z czego 4 400 osób odbywa kwarantannę.

Szacowaliśmy, że do końca tygodnia będziemy mieli ok. 100 przypadków. Wiedzieliśmy, ponieważ znaliśmy ogniska, wiemy ilu mamy pacjentów – przepraszam – zdrowych, zdrowe osoby w kwarantannie, bo w kwarantannie mamy osoby zdrowe, analizujemy, robimy ogromną liczbę testów każdej doby, robimy ok. 1,5 tys, testów, więc będzie nam przybywało pacjentów, którzy będą mieli wyniki dodatnie, ale ci pacjenci są właśnie z tych ognisk, które są poddane naszej obserwacji.

Pinkas podkreślał, że wszyscy Polacy mogą liczyć na opiekę wykwalifikowanych i oddanych lekarzy oraz pielęgniarek. Uważa, że personel medyczny jest doświadczony i wie jak należy działać w obecnej sytuacji.

Zalecenia dla każdego

Jarosław Pinkas mówił, jak ważne jest, aby wszyscy dbali o swoje zdrowie. Zachęcał do zachowywania niezbędnego dystansu między ludźmi, częstego wietrzenia pomieszczeń, mycia rąk i wysypiania się. Dotychczas w Polsce odnotowano 119 przypadków zakażenia koronawirusem, a 3 osoby zmarły. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 1,5 tysiąca testów. Szczęśliwie, Polacy podeszli rozsądnie do wprowadzonych regulacji i większość powstrzymuje się od wyjścia z domu. Największym zagrożeniem są w tej chwili osoby młode, które mogą być nosicielami wirusa, jednocześnie nie dając żadnych objawów chorobowych.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować