×

Oto, co powinieneś sprawdzić przed zakupem wody butelkowanej

Czy wiesz coś o zagrożeniach związanych z zakupem różnego rodzaju napojów w plastikowych butelkach? Jest szansa, że nikt nigdy nie powiedział Ci odnośnie szczegółów, które musisz znać, aby dbać o swoje zdrowie. Podstawową informacją, którą znajdziesz na każdej butelce jest rodzaj plastiku, z którego jest wykonana. Informacja ta jest bardzo ważna, ponieważ każdy rodzaj tworzywa sztucznego zawiera substancje, które w różnym stopniu mogą mieć szkodliwe działanie na organizm człowieka. Rodzaj tworzywa sztucznego jest oznaczony literami i cyframi, jak pokazano na rysunku:

HDP lub HDPE

HDPE jest to sztywny plastik używany do pakowanie mleka, proszku do prania, oleju, zabawek czy produkcji plastikowych toreb. Tego rodzaju komunikat oznacza, że plastik nie posiada praktycznie żadnych środków chemicznych. Eksperci zalecają wybór właśnie tych butelek podczas zakupu wody mineralnej, bo są chyba najbezpieczniejsze, a więc zawierają najczystszą wodę, jaką można znaleźć na rynku.

PCV lub 3V

PVC jest to miękki, elastyczny plastik używany jako przezroczyste tworzywo sztuczne, do pakowania żywności, gryzaków, a także jako opakowanie dla niezliczonej ilości produktów konsumpcyjnych dla dzieci i zabawek. Uwalnia jednak 2 toksyczne substancje chemiczne, które wpływają na hormony w organizmie. Eksperci zalecają kupowanie alternatywnych produktów, jeśli można je znaleźć.

PET lub PETE

PET jest jednym z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych w produktach przeznaczonych dla konsumentów i jest wykorzystywany do pakowania większości wód czy napojów. Jest on przeznaczony do zastosowań jednorazowych, gdyż powtórne wykorzystanie zwiększa ryzyko występowania bakterii. Butelki te mogą uwalniać metale ciężkie i substancje chemiczne, które wpływają na równowagę hormonalną. Plastik PET jest trudny do dekontaminacji, a odpowiednie oczyszczanie wymaga szkodliwych chemikaliów.

LDPE

Tworzywo to nie może być stosowane do produkcji butelek, mimo że nie uwalnia żadnych substancji chemicznych do wody. Jednakże, nie jest dobrym pomysłem, aby kupować jedzenie, które korzysta z tego opakowania. Może się to skończyć na spożyciu nie tylko produktu, za który zapłaciliśmy, ale również kilku bardzo niebezpiecznych chemikaliów.

PP

Tworzywo o kolorze białym lub częściowo przezroczyste, używane jest jako opakowania do syropów i kubków na jogurty. Tworzywo polipropylenowe jest twarde i lekkie oraz posiada doskonałe właściwości odporności termicznej. Po podgrzaniu nie ulega stopieniu. Jest więc stosunkowo bezpieczne. Służy również jako dobra bariera przed wilgocią, smarami i środkami chemicznymi.

PS

Polistyren jest tanim i lekkim tworzywem sztucznym oraz posiada szeroką gamę zastosowań. Jest najczęściej używany do produkcji jednorazowych styropianowych kubków do picia, pojemników na żywność, kartonów na jajka i plastikowych sztućców piknikowych. Po podgrzaniu uwalnia substancje rakotwórcze. Jest zupełnie nieprzydatny do długotrwałego stosowania jako pojemnik na żywność.

PC lub nieznakowane tworzywa sztuczne

Często używane w produkcji sportowych butelek i pojemników na żywność. Jest to najbardziej niebezpieczne plastikowe tworzywo jakie można spotkać. Kategoria ta została zaprojektowana jako składowisko poliwęglanu (PC) i innych plastików pochodzących z recyklingu. Istnieje możliwość wypłukiwania chemicznych substancji przez produkty spożywcze lub napoje pakowane w pojemnikach wykonanych z poliwęglanu z użyciem BPA (bisfenol A).

Od dzisiaj zacznę sprawdzać butelki dwa razy!

Może Cię zainteresować