×

Otwarcie rejestracji dla seniorów. Póki co tylko dla tych powyżej 80. roku życia

Otwarcie rejestracji dla seniorów to początek kolejnego etapu szczepień przeciwko koronawirusowi. Osoby w wieku 80+ już niebawem będą mogły zarezerwować termin przyjęcia szczepionki. Na potrzeby szczepień tzw. grupy I przygotowano niemal 6 tys. punktów na terenie całego kraju.

Seniorzy idą na pierwszy ogień

Chociaż to tej pory nie ustalono, z którymi lekami specyfik Pfizera może wchodzić w interakcję, już wkrótce rozpoczną się szczepienia osób starszych. Wielu seniorów obawia się o swoje zdrowie tym bardziej, że odszkodowania dla ofiar odczynów poszczepiennych będą przysługiwać tylko wąskiemu gronu osób.

Podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podał terminy rozpoczęcia szczepień seniorów.

W najbliższy piątek, czyli 15 stycznia otwieramy, rejestrację dla osób powyżej 80. roku życia. […] Możemy rejestrować się już na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie, który sobie wybierzemy z listy dostępnych punktów szczepień. Druga ważna data to 22 stycznia – otwarcie rejestracji dla osób powyżej 70. roku życia. Trzy dni później, 25 stycznia, rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70. roku życia, zgodnie z tym, jak się w poprzednich dniach zarejestrowali.

Rejestracja będzie możliwa do przeprowadzenia za pośrednictwem strony internetowej, infolinii lub u lekarza rodzinnego. 5 994 punktów szczepień będzie zaangażowanych w proces szczepienia seniorów. Do 25 stycznia mają powstać również kolejne miejsca szczepień. Dworczyk poinformował, że grupa seniorów powyżej 70. roku życia jest bardzo liczna. Należy do niej około 4,6 mln osób. Z tego 1,75 mln to osoby powyżej 80. roku życia, a 2,8 mln to ludzie z przedziału 70-79 lat.

Otwarcie rejestracji dla seniorów

Rozdzielenie szczepień seniorów na dwie tury było pomysłem Rady Medycznej działającej przy premierze, która zwracała uwagę na to, że osoby w wieku 80+ są dużo bardziej narażone na objawowy przebieg COVID-19.

Michał Dworczyk zapowiedział, że do Polski do końca I kwartału zostanie sprowadzonych ponad 6 mln dawek szczepionek Pfizera i Moderny. Zgodnie z planem rząd zamierza zaszczepić ok. 3 mln osób. Powstanie także tzw. centralny kalendarz, który będzie służył do prowadzenia zapisów na szczepienia. Rządzący planują, że w pierwszym kwartale roku punkty szczepień będą otrzymywać około 180 tys. szczepionek tygodniowo. Z tego wynika, że każdy punkt otrzyma tygodniowo 30 szczepionek.

Wstępne szacunki przewidują, że na początku roku z grupy seniorów 70+ zostanie zaszczepione około 2,3 mln osób. Szczepiony będzie 1 milion osób miesięcznie, chociaż ministerstwo uważa, że zdolności operacyjne sięgają nawet 3,7 mln szczepień.

Liczba zaszczepionych rośnie

Michał Dworczyk stwierdził, że to nie koniec działań rządu. Mają zostać uruchomione kolejne kanały dystrybucji specyfiku Pfizera. Nie ulega wątpliwości, że tak duże zaangażowanie w proces szczepień może fatalnie odbić się na pozostałych sektorach państwowej opieki zdrowotnej.

Wierzymy, że te szczepionki będą docierać coraz szerszym strumieniem i wtedy będziemy uruchamiać [dodatkowe] moce, ale to nastąpi najpewniej na początku II kwartału.

W chwili obecnej trwa proces szczepień kadr medycznych, czyli tzw. grupy 0. Przewiduje się, że ma zostać zaszczepionych zaledwie 700 tys. osób z tej grupy. Spora część medyków widząc niebezpieczeństwo związane z eksperymentalną szczepionką, odmówiła przyjęcia substancji. Na razie zaszczepiono prawie 338 tys. osób.

Punkty szczepień otrzymały już ponad 483 tys. szczepionek. Liczba zarejestrowanych, niepożądanych odczynów poszczepiennych wynosi 50.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować