×

Otwarcie podzielni w Warszawie. W tym sklepie wszystko można dostać za darmo!

Otwarcie podzielni w Warszawie, to powód do radości dla wszystkich osób, którym bliska jest ideologia zero waste. W sklepie oferującym darmowe produkty można znaleźć m.in.: używane książki, ubrania, zabawki, gadżety i wiele innych.

Otwarcie podzielni w Warszawie

Idea funkcjonowania podzielni polega na wymianie pomiędzy ludźmi przedmiotów, które nie są im już potrzebne. W takim miejscu możemy zostawić używane przedmioty, których stan pozwala na to, aby skorzystali z nich inni. Podzielnia powstała na warszawskich Bielanach przy ul. Kasprowicza 18.

Właściciele niekonwencjonalnego „sklepu” opowiadają o tym, jaki jest cel ich nowej działalności.

Główną ideą projektu jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania przedmiotów.

Podzielnia jest czynna w godzinach od 9:00 do 20:00. Zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany, Włodzimierz Piątkowski jest bardzo zadowolony z inicjatywy.

Ziemia będzie Ci wdzięczna za niezmarnowanie hektolitrów wody i energii na recykling starych oraz produkcję nowych rzeczy.

Ruch zero waste stopniowo zyskuje nowych sympatyków. W zachodniej Europie cieszy się popularnością już od wielu lat. Niedawno głośno było o pewnej Brytyjce, która w podobnym do podzielni miejscu nabyła używaną, lecz piękną suknię ślubną.

Interesująca inicjatywa

Otwarcie podzielni miało miejsce 7 września 2020 roku. Włodzimierz Piątkowski zaznaczył, że czas realizacji przedsięwzięcia był zaskakująco krótki, bowiem inicjatywa powstała na początku lipca, a już dwa miesiące później podzielnia działała.

Jako dzielnica jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy, które służą integracji lokalnej społeczności. Sama inicjatywa powstania Podzielni na Bielanach zrodziła się w lipcu. Podobny projekt z powodzeniem działa już na Mokotowie i to w oparciu o doświadczenia społeczników, a szczególnie Eweliny Filipowicz, z którą nawiązałem kontakt – powstało takie miejsce na Bielanach.

Warszawska podzielnia nie jest pierwszym tego typu miejscem w Polsce. Od dwóch lat w Poznaniu działa już tzw. Po-Dzielnia. Jej działalność obejmuje nie tylko wymianę starych przedmiotów, ale także organizację rozmaitych wykładów, warsztatów i wystaw związanych z tematyką nadmiaru przedmiotów.

Przedstawiciele poznańskiej Po-Dzielni nie mogą narzekać na brak zainteresowania.

Odwiedza nas około 250 osób dziennie. Wciąż zmagamy się z nadmiarem odzieży, książki i artykuły domowe nawet gdy są w dużej ilości to dość szybko znajdują nowy dom.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować