Kiedy odbierzesz połączenie od nieznanego numeru i usłyszysz te 4 słowa, natychmiast się rozłącz!

Właściwie ta codzienna sytuacji nikomu nie powinna wydawać się podejrzana.

Jednak doskonale zaplanowane oszustwo może wprowadzić nas w spore tarapaty. Gdy zadzwoni do nas ktoś z nieznanego nam numeru i zapyta „Czy mnie słyszysz? Jeśli tak, proszę odpowiedzieć – tak”. Policja ostrzega, by w takiej sytuacji natychmiast się rozłączyć i zgłosić sprawę na najbliższym posterunku.

Pomysł narodził się w USA, przeniósł do Kanady, a teraz śmiało zmierza do Europy. Obecnie w Niemczech wiele osób padło ofiarami oszustów.

Gdy już nasz rozmówca upewni się, że doskonale go słyszymy, zadaje serię pytań, na które odpowiedź brzmi ‘tak’. Zazwyczaj są one zbyt oczywiste i nie wzbudzają niczyich podejrzeń. Czy jesteśmy w domu, czy korzystamy z Internetu, czy dom należy do nas i tego typu sprawy. W międzyczasie cała rozmowa i nasze potwierdzające odpowiedzi zostają nagrane.

Phone

Materiał audio zostaje nagrany i wykorzystany do zaciągnięcia pożyczek lub innych transakcji, które wymagają jedynie zleceń głosowych.

Najlepszym przykładem tego, jak ważne są urządzenia sterowane głosem, jest Siri w iPhonach lub Amazon Echo. Głos jest rozpoznawalny w komunikacji cyfrowej i także może posłużyć oszustom do kradzieży na nasze konto.

high windows

Ludzie często nie wiedzą jak sobie poradzić w takiej sytuacji, są zastraszani, a o fakcie dowiadują się dopiero, gdy przedstawiciel firmy windykacyjnej wysyła rachunek do zapłaty.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by z dozą ostrożności podchodzić do telefonów od nieznajomych. Nigdy nie powinno się podawać danych osobowych. Warto pamiętać również o opcji zastrzegania numeru telefonu lub samodzielnie nagrywać rozmowy.

Jeśli jednak się zdarzy, że rozmówca wyda nam się dziwny, natychmiast należy się rozłączyć i zgłosić sprawę na policję. Podobnie sytuacja wygląda, w przypadku, gdy otrzymamy nieuzasadnione wezwanie do zapłaty. Taką sprawę natychmiast należy zgłosić władzom.

Malware Infection

Przestępcy coraz częściej wykorzystują technologię, warto więc znać ich sposoby, by móc się przed nimi zabezpieczyć.

Źródło i fotografie: awm.com, heise.de