Nowy sposób okradania przez oszustów. Jeśli usłyszysz w telefonie TO zdanie, natychmiast się rozłącz

To, że przeróżne firmy ingerują w nasze życie i próbują manipulować naszymi danymi, wiemy nie od dziś. Czasem uda im się nabrać kogoś, kto skuszony wizją wzbogacenia się o kilka tysięcy wysyła SMS-a zwrotnego na wiadomość o czekającej nagrodzie. I o ile staramy się z całych sił dbać o swoją prywatność i nie podajemy numeru telefonu, adresu czy tym bardziej rachunku bankowego, ‚firmy’ dobrze wiedzą, jak się zabrać do naszych pieniędzy.

Okazuje się, że istnieje nowa metoda okradania nieświadomych ludzi.

Możesz stracić swoje pieniądze albo dowiedzieć się o zakupie czegoś, gdy wejdziesz na swoje konto i zobaczysz same zera. Wszystko przez wypowiedzenie jednego słowa. Nieprawdopodobne, ale w Stanach Zjednoczonych i niektórych państwach Europy zgłasza się coraz więcej poszkodowanych osób.

Udostępnij pexels

Na czym polega to oszustwo?

Złodzieje wykorzystują fakt, że w dzisiejszych czasach odbiera się automatycznie pewne połączenie i nie rejestruje się nawet tego, jaki numer do nas dzwoni. Przecież może to być ktoś ze szkoły Twojego dziecka, ktoś z pracy czy przychodni. I to niestety jest błędem!

Jeśli zadzwoni do Ciebie ktoś z nieznajomego numeru i zapyta: Czy dobrze mnie Pan/Pani słyszy?, w żadnym wypadku nie odpowiadaj „TAK” i natychmiast zakończ rozmowę. Najprawdopodobniej padłeś ofiarą oszustów, którzy w ten sposób wykorzystują Twój nagrany głos do przeprowadzenia transakcji zakupów, o których nie będziesz mieć pojęcia.

Udostępnij pexels

Jeśli niestety zdążyłeś odpowiedzieć „TAK” i dopiero po chwili zorientowałeś się, co zrobiłeś, od razu zgłoś sprawę na policję i zablokuj dostęp do konta.

Złodzieje wykorzystują Twoje „TAK” jako dowód zawarcia umowy i nie mają problemu z tym, aby obciążać Cię finansowo. Jeszcze większy problem pojawia się wówczas, gdy oszuści mogą znać dane Twoje karty kredytowej.

Udostępnij pexels

Apelujemy, aby z rozwagą odbierać połączenia przychodzące i zgłaszać każdą nieprawidłowość, która wydaje Wam się podejrzana!