×

„Mam Twoje dane i mogę zamienić Twoje życie w piekło”. Dostałeś takiego maila?

Złodzieje i oszuści mają coraz więcej sposobów na to, aby oszukać i okraść swoje ofiary. Do tych najbardziej popularnych należą metody na wnuczka lub innego krewnego, na administratora, na hydraulika czy na pracownika opieki społecznej. Tym razem przestępcy poszli jednak o krok dalej i skupili się na szantażowaniu w sieci. Oszuści wysyłają groźby na skrzynki pocztowe Polaków oznajmiając, że mają dostęp do danych osobowych, haseł, czy nawet nagich zdjęć, seks taśm i dowodów zdrady właścicieli kont. Jak to możliwe, że trafiają do nas takie wiadomości i czy faktycznie mamy się czego obawiać? CERT Polska ostrzega.

Oszuści wysyłają groźby na skrzynki pocztowe
Pixabay

Oszuści wysyłają groźby na skrzynki pocztowe

„Mam Twoje wszystkie dane i mogę zamienić Twoje życie w piekło”. „Twoje urządzenie zostało zainfekowane. Twoje dane nie są bezpieczne”. Maile o takiej treści trafiają w ostatnim czasie na skrzynki pocztowe Polaków. Oszuści grożą, że ujawnią intymne nagrania wideo z udziałem odbiorcy i są w posiadaniu wszelkich danych dzięki wirusowi, który został zainstalowany na komputerze w skutek kliknięcia w spreparowaną przez oszusta reklamę.

Za pomocą połączenia VPN skopiowałem na mój serwer wszystkie twoje dane osobowe, zdjęcia, filmy, dokumenty, kontakty (numery telefonów, maile) Twoich znajomych i rodziny… Mam też hasła zapamiętane w przeglądarce, Twoje konta bankowe i wiele więcej

Oszuści wysyłają groźby na skrzynki pocztowe
Flickr

Informacje, które mogą budzić niepokój

Zdarza się, że wysyłane przez oszustów maile zaczynają się od bezpośredniego zwrotu do nadawców, co może budzić u niektórych szczególny niepokój. Zwykle szantażyści podają imię odbiorcy, choć zdarza się, że jest to także numer telefonu czy nawet PESEL. Wszystkie te informacje mają utwierdzić właściciela konta w przekonaniu, że osoba po drugiej stronie faktycznie ma nasze nagrania i wiele innych prywatnych „rzeczy”. Aby te nie wyszły na jaw i nie ujrzały światła dziennego, szantażyści żądają  w zamian pieniędzy.

A teraz (tu pojawia się imię) zastanów się dobrze co będzie jak wyślę te filmy do wszystkich Twoich znajomych i rodziny, pamiętaj że mam Twoje wszystkie kontakty z telefonu… Mam Twoje wszystkie dane i mogę zamienić Twoje życie w piekło. Łatwo nie odpuszczam. Ty decydujesz – zapłać albo żyj w piekle ze wstydu… Pamiętaj, że masz tylko 24 godziny. Jeżeli na mój adres nie wpłynie 0,022 BTC, serwer rozpocznie automatyczną wysyłkę filmów porno z Tobą w roli głównej!

Całą treść przykładowej wiadomości publikujemy poniżej

Ostrzeżenie

Zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, CERT Polska, ostrzega przed tego typu wiadomościami.

Uwaga! Ostrzegamy przed nową odsłoną znanego szantażu prywatnymi nagraniami z kamery internetowej. Cyberprzestępcom udało się pozyskać rozszerzone dane o ofierze (w tym PESEL, numer telefonu, lokalizacja ofiary)

Co więc robić, kiedy otrzymamy taką wiadomość?

Czy mamy się czego obawiać? CERT Polska ostrzega, aby nie panikować i nie wykazać się naiwnością zgadzając się tym samym na warunki oszustów. Jeśli otrzymasz już takiego maila, najlepiej zgłoś się z prośbą o pomoc na stronie https://incydent.cert.pl.

_______________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij