×

„Mam Twoje dane i mogę zamienić Twoje życie w piekło”. Dostałeś takiego maila?

Złodzieje i oszuści mają coraz więcej sposobów na to, aby oszukać i okraść swoje ofiary. Do tych najbardziej popularnych należą metody na wnuczka lub innego krewnego, na administratora, na hydraulika czy na pracownika opieki społecznej. Tym razem przestępcy poszli jednak o krok dalej i skupili się na szantażowaniu w sieci. Oszuści wysyłają groźby na skrzynki pocztowe Polaków oznajmiając, że mają dostęp do danych osobowych, haseł, czy nawet nagich zdjęć, seks taśm i dowodów zdrady właścicieli kont. Jak to możliwe, że trafiają do nas takie wiadomości i czy faktycznie mamy się czego obawiać? CERT Polska ostrzega.

Oszuści wysyłają groźby na skrzynki pocztowe

„Mam Twoje wszystkie dane i mogę zamienić Twoje życie w piekło”. „Twoje urządzenie zostało zainfekowane. Twoje dane nie są bezpieczne”. Maile o takiej treści trafiają w ostatnim czasie na skrzynki pocztowe Polaków. Oszuści grożą, że ujawnią intymne nagrania wideo z udziałem odbiorcy i są w posiadaniu wszelkich danych dzięki wirusowi, który został zainstalowany na komputerze w skutek kliknięcia w spreparowaną przez oszusta reklamę.

Za pomocą połączenia VPN skopiowałem na mój serwer wszystkie twoje dane osobowe, zdjęcia, filmy, dokumenty, kontakty (numery telefonów, maile) Twoich znajomych i rodziny… Mam też hasła zapamiętane w przeglądarce, Twoje konta bankowe i wiele więcej

Informacje, które mogą budzić niepokój

Zdarza się, że wysyłane przez oszustów maile zaczynają się od bezpośredniego zwrotu do nadawców, co może budzić u niektórych szczególny niepokój. Zwykle szantażyści podają imię odbiorcy, choć zdarza się, że jest to także numer telefonu czy nawet PESEL. Wszystkie te informacje mają utwierdzić właściciela konta w przekonaniu, że osoba po drugiej stronie faktycznie ma nasze nagrania i wiele innych prywatnych „rzeczy”. Aby te nie wyszły na jaw i nie ujrzały światła dziennego, szantażyści żądają  w zamian pieniędzy.

A teraz (tu pojawia się imię) zastanów się dobrze co będzie jak wyślę te filmy do wszystkich Twoich znajomych i rodziny, pamiętaj że mam Twoje wszystkie kontakty z telefonu… Mam Twoje wszystkie dane i mogę zamienić Twoje życie w piekło. Łatwo nie odpuszczam. Ty decydujesz – zapłać albo żyj w piekle ze wstydu… Pamiętaj, że masz tylko 24 godziny. Jeżeli na mój adres nie wpłynie 0,022 BTC, serwer rozpocznie automatyczną wysyłkę filmów porno z Tobą w roli głównej!

Całą treść przykładowej wiadomości publikujemy poniżej

Ostrzeżenie

Zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, CERT Polska, ostrzega przed tego typu wiadomościami.

Uwaga! Ostrzegamy przed nową odsłoną znanego szantażu prywatnymi nagraniami z kamery internetowej. Cyberprzestępcom udało się pozyskać rozszerzone dane o ofierze (w tym PESEL, numer telefonu, lokalizacja ofiary)

Co więc robić, kiedy otrzymamy taką wiadomość?

Czy mamy się czego obawiać? CERT Polska ostrzega, aby nie panikować i nie wykazać się naiwnością zgadzając się tym samym na warunki oszustów. Jeśli otrzymasz już takiego maila, najlepiej zgłoś się z prośbą o pomoc na stronie https://incydent.cert.pl.

_______________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij