×

IMGW wydało ostrzeżenie dotyczące silnego wiatru. Może osiągnąć nawet 100 km/h

IMGW wydało ostrzeżenie dotyczące silnego wiatru w nocy z 13 na 14 stycznia. Bardzo wietrznie może być jeszcze dzisiaj, zwłaszcza w godzinach porannych i południowych. Komunikat ostrzegawczy dotyczy znacznej części kraju, a zwłaszcza na Warmii i Mazurach, na Pomorzu, Podlasiu i w woj. zachodniopomorskim. Synoptycy ostrzegają, że wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 100 km/h. Ze względu na ciężkie warunki atmosferyczne, możliwe są przerwy w dostawach prądu.

IMGW wydało ostrzeżenie dotyczące silnego wiatru

Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w zależności od regiony kraju zaczęły obowiązywać od godziny 21 dnia wczorajszego z wyższym stopniem zagrożenia.

W nocy na wschodzie słaby deszcz, w Bieszczadach początkowo marznący i gołoledź, na pozostałym obszarze mżawka. Temperatura minimalna od -1°C na Podhalu do 5°C na północy. Wiatr dość silny, na północy silny (do 50 km/h) w porywach do 100 km/h, 70 km/h w centrum, zachodni

– czytamy w mediach społecznościowych IMGW.

Instytut zauważył również, że w przypadku Warmii i Mazur, a także województwa podlaskiego najsilniejsze podmuchy wiatru przewidziane są w piątek 14 stycznia w pierwszej połowie dnia.

Alerty pogodowe

Alerty pogodowy pierwszego stopnia (najniższy), gdzie prędkość wiatru waha się od 30 do 40 km/h, wydano dla mieszkańców sześciu województw:

  • kujawsko-pomorskiego,
  • wielkopolskiego,
  • mazowieckiego,
  • lubelskiego,
  • łódzkiego,
  • podlaskiego

Alerty pogodowy drugiego stopnia (wyższe), gdzie prędkość wiatru sięga nawet 90-100 km/h, wydano dla mieszkańców czterech województw:

  • zachodniopomorskiego,
  • pomorskiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • podlaskiego
imgw wydało ostrzeżenie
Wikimedia Commons

Możliwe przerwy w dostawie prądu

Silne podmuchy wiatru to niejedyne zmartwienie. W wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych możliwe są przerwy w dostawie prądu.

Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie

– czytamy w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Silny wiatr potrafi być bardzo niebezpieczny, dlatego jeśli zaplanowałeś sobie dłuższą podróż w godzinach przedpołudniowych, zwłaszcza w rejonach kraju, o których wspomnieliśmy wcześniej, zachowaj szczególną ostrożność albo zmień plany.

Dramatyczne lądowanie samolotu! Wiatr rzucał na boki wielką maszyną niczym zabawką. Mrożące krew w żyłach momenty zostały zarejestrowane na nagraniu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kapitanem, któremu wiatr nie straszny, okazał się być nasz rodak!

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: twitter.com, wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Wikimedia

Może Cię zainteresować