×

Alert pogodowy. Wydano ostrzeżenie drugiego stopnia dla sześciu województw

Po chwili spokoju, znów pojawiają się ostrzeżenia przed burzami i gradem. Niebezpiecznie będzie zwłaszcza w części Mazowsza i na wschodzie Polski. Nawałnice zagrażają w naszym kraju sześciu województwom. Musimy przygotować się na gwałtowne opady deszczu i silny wiatr.

Ostrzeżenia przed burzami dla sześciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie ostrzeżenia drugiego stopnia przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. Burze i grad nie ominą województwa śląskiego, podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i południowej części Mazowsza.

Obfite opady i silny wiatr

Zgodnie z klasyfikacją IMGW, ten poziom zagrożenia oznacza, że synoptycy przewidują zjawiska niebezpieczne dla życia i zdrowia. Właśnie dlatego powinniśmy na bieżąco śledzić kolejne komunikaty pogodowe. W przypadku zbliżających się burz, możemy spodziewać się opadów deszczu od 30 – 50 mm oraz porywów wiatru do 110 km/h.

Ostrzeżenia przed burzami – jak zachować się w czasie nawałnicy

W przypadku takich prognoz, najlepiej zrezygnować z aktywności na świeżym powietrzu. Jednak jeśli burza zaskoczy nas poza domem, powinniśmy znaleźć bezpieczne miejsce, oddalone od drzew. Z kolei, gdy nawałnica nadejdzie w czasie wypoczynku nad wodą, jak najszybciej należy oddalić się od zbiornika, ponieważ woda jest doskonałym przewodnikiem prądu. W przypadku burzy, która złapie nas w czasie jazdy samochodem, najlepiej jest zatrzymać się w miejscu oddalonym od drzew i rusztowań i pod żadnym pozorem nie opuszczać pojazdu.

Polecane

Może Cię zainteresować