×

IMGW wydało alerty pogodowe. Ma być śnieżnie i niebezpiecznie

Na dziś IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w Polsce. Z kolei na Pomorzu obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Ponadto na południu naszego kraju obowiązują także alerty drugiego stopnia przed bardzo intensywnymi opadami śniegu.

Śnieżyce i zawieje śnieżne

Dla części południowych powiatów województw podkarpackiego oraz małopolskiego i również dla południowo-wschodnich powiatów Śląska, wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oraz ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Taki stan rzeczy ma powodować wiatr zachodni oraz północno-zachodni. Jego porywy mogą wynosić nawet do 65 km/h.

Silny wiatr

To jednak nie koniec ostrzeżeń. IMGW wydało także alerty przed silnym wiatrem dla południowej części województwa lubelskiego, niemal całego województwa opolskiego, Dolnego Śląska, Wielkopolski, a także dla województwa lubuskiego, warmińsko-mazurskiego i większości kujawsko-pomorskiego, południowej części województwa pomorskiego oraz północnej zachodniopomorskiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem, które zostało wydane dla północnej części województwa pomorskiego. Przewiduje, że wiatr w tych miejscach może w porywach wynosić nawet od 80 km/h do 95 km/h z północnego-zachodu i północy.

Co oznaczają ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia?

Przypomnijmy jeszcze, co oznaczają ostrzeżenia drugiego stopnia:

Wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. IMGW zaleca w związku z tym dużą ostrożność, śledzenie komunikatów o sytuacji pogodowej oraz przestrzeganie „zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia”

Z kolei ostrzeżenia stopnia pierwszego oznaczają, że meteorolodzy przewidują:

Wystąpienie warunków sprzyjających niebezpiecznym zjawiskom meteorologicznym, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne

Uważajcie na siebie!

Może Cię zainteresować

zamknij