×

Ostatnie porażki Putina. Nic nie idzie po myśli rosyjskiego przywódcy

Ostatnie porażki Putina i jego wojsk wyraźnie świadczą o tym, że sprawy agresora nie idą po jego myśli. Z każdym dniem słabną morale rosyjskich żołnierzy, giną kolejni wojskowi, a Kijów wciąż pozostaje niezajęty przez Rosjan. Co wydarzyło się w ostatnim tygodniu?

Ostatnie porażki Putina

Gazeta „Bild” dokonała podsumowania ostatnich porażek Putina. Rosyjski przywódca prawdopodobnie w najczarniejszych snach nie zakładał, że Ukraina będzie stawiała tak duży opór, a w tym czasie cały świat odwróci się przeciwko niemu. Dziś dyktator ma na głowie zarówno kryzys ekonomiczny, militarny jak i polityczny. W podsumowaniu wyliczono wszystkie upadki „niezwyciężonej” rosyjskiej armii i niepowodzenia mające związek z rosyjskim przywódcą. Jest tego naprawdę sporo.

Porażki na polu bitwy

Głównym celem Putina jest zajęcie Kijowa i obalenie ukraińskiego rządu. Tymczasem ukraińskie siły przez cały czas skutecznie bronią stolicy, a kiedy tylko nadarza się ku temu okazja, z powodzeniem kontratakują wojska najeźdźcy. W konsekwencji rosyjskie czołgi od wielu dni praktycznie wcale nie przemieściły się do przodu w okolicach miasta stołecznego. Co więcej, Rosja traci ciężki sprzęt za sprawą ukraińskich bojowników. Putinowi na froncie idzie więc fatalnie, ale to niejedyne zmartwienie rosyjskiego przywódcy.

Zachód nałożył na Rosję kolejne sankcje

Zachód nałożył na Rosję kolejne sankcje. Te odcięły kraj od transakcji na złoto. W konsekwencji Rosja nie może sprzedawać swoich rezerw by zapobiec problemom finansowym, które w ostatnich tygodniach narastają w gigantycznym tempie – „Bild” szacuje, że rezerwy finansowe kremla wystarczą maksymalnie na trzy do sześciu miesięcy. Sankcję nakładane przez USA dotykają również wszystkich deputowanych do Dumy, bliskich Putina i szefów banków. Udział w tym ma również Polska, która zamroziła rachunki ambasady rosyjskiej w Warszawie.

Wsparcie płynące od NATO

W Europie będzie więcej sił NATO, co również nie jest na rękę Putinowi, który być może wciąż planuje eskalację konfliktu zbrojnego. Dodatkowo NATO zobowiązało się do przekazania broni obronnej Ukrainie, w tym dział, pocisków przeciwokrętowych i środków ochronnych przed atakami przy użyciu broni chemicznej, biologicznej czy nawet nuklearnej.

Wezwanie do wykluczenia Rosji z G20

Prezydent USA Joe Biden wezwał do wykluczenia Rosji z grona państw G20 – grupy państw oraz Unia Europejska, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową. Biden ostrzegł także Chiny przed ekonomicznymi konsekwencjami wsparcia Rosji w inwazji na Ukrainę.

Od Putina odchodzą bliscy współpracownicy

Władimir Putin jest coraz bardziej osamotniony w swoich działaniach. W czwartek media obiegło zdjęcie powiernika Putina, a zarazem wicepremiera Rosji Anatolija Czubajsa. Na zdjęciu widać stojącego przy bankomacie w Turcji polityka. Jak się okazuje, zrezygnował on z funkcji konsultanta Kremla i uciekł za granicę. Podobnych przypadków jest coraz więcej. Minister obrony Siergiej Szojgu, który jest głównym odpowiedzialnym za „specjalną operację wojskową” w Ukrainie, nie był widziany od… 1 marca! Oficjalnie mówi się, że powodem są problemy z sercem. Zupełnie nie wiadomo natomiast, co się dzieje z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem.

Coraz większy bunt wśród rosyjskiego społeczeństwa

Sankcje dotknęły nie tylko rosyjskich oligarchów i Władimira Putina, ale także i przede wszystkim rosyjskie społeczeństwo, które coraz wyraźniej buntuje się przeciwko wojnie na Ukrainie i swojemu przywódcy. Od rozpoczęcia inwazji życie przeciętnego Rosjanina diametralnie się zmieniło: znacząco spadła wartość pieniądza, pojawiły się problemy ze zdobyciem podstawowych produktów żywnościowych, został ograniczony dostęp do nowych technologii, mediów społecznościowych i wiele, wiele innych ograniczeń.

Rosjanie podali datę końca wojny. Dzień nie jest przypadkowy.

Źródła: wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), www.instagram.com

Może Cię zainteresować