×

Orkan uderzył w Polskę i dokonał wielu zniszczeń! IMGW ostrzega przed huraganem w nocy

Orkan Sabina w Polsce pojawił się wczoraj i narobił mnóstwo szkód. Obecnie służby są zajęte usuwaniem jego skutków oraz zniszczeń. IMGW apeluje jednak o ostrożność, ponieważ w nocy i jutro około 4 nad ranem może wystąpić kolejna wichura.

Duże zniszczenia w Niemczech i Wielkiej Brytanii

Niesprzyjające warunki pogodowe u naszych zachodnich sąsiadów doprowadziły do wielu zniszczeń. Konieczne było zawieszenie sporej liczby lotów krajowych i zagranicznych.

W sieci krąży mnóstwo filmów i zdjęć, pokazujących kataklizm. Wiatr łamie drzewa, przewraca ogrodzenia i zrywa linie wysokiego napięcia.

Z koleiw Anglii setki lotów zostało odwołanych, po tym jak największa burza od siedmiu lat przetoczyła się po kraju. Ulice w wielu miastach znalazły się pod wodą, a ludzie musieli się ewakuować.

Niektóre parki, w tym Richmond Park w Londynie, zostały zamknięte z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Niebawem pogoda pogorszy się jeszcze bardziej i na Wyspy dotrą obfite opady śniegu.

Orkan Sabina w Polsce

W Polsce Straż Pożarna w związku z sytuacją pogodową musiała interweniować ponad 1 100 razy. Porywisty wiatr powalił lub uszkodził liczne drzewa. 

Wiele budynków zostało uszkodzonych, a zerwania dachu były częstym powodem interwencji. Przy usuwaniu skutków huraganu pracowało około 4 tys. strażaków w całym kraju.

Za sprawą Twittera poinformował o tym zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz:

W wielu miejscach porywisty wiatr osiągnął prawie 200 km/h! Stan pogody negatywnie odbił się na transporcie publicznym. Samoloty oraz pociągi mają liczne opóźnienia lub nie wyruszają wcale.

Niestety są także ofiary śmiertelne. W Bukowinie Tatrzańskiej zginęły dwie osoby, które zostały przygniecione przez dach, poderwany przez silny wiatr.

Korzyść energetyczna?

Pomimo zniszczeń i zagrożenia życia, orkan Sabina przyniósł także dobre wieści. Jak podały do informacji Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), w poniedziałek o godzinie 10:00 11 wiatraków pracowało z mocą 5 GW. Przy chwilowym całkowitym zapotrzebowaniu w polskim systemie na poziomie 23,6 GW oznacza, że dostarczały ponad 21 proc. energii elektrycznej.

To zaskakująco duża liczba, zważywszy na ilość maszyn biorących udział w jej wytwarzaniu. Jednak jeszcze większy rekord padł z niedzieli na poniedziałek, gdzie 3 wiatraki wyprodukowały 4,8 GW. Oznacza to, że pokryły ponad 30 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną.

W całym kraju obowiązują ostrzeżenia przed wiatrem i władze apelują o ich sprawdzanie na stronie IMGW

Źródła: www.rmf24.pl, www.rmf24.pl, www.bielsko.biala.pl, wiadomosci.ox.pl, www.salon24.pl, wroclaw.wyborcza.pl, expressbydgoski.pl, gazetawroclawska.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować