×

Orędzie prezydenta w sprawie koronawirusa. „Sytuacja jest poważna”

Orędzie prezydenta w sprawie koronawirusa. Dzisiaj (wtorek) o godz. 20 Andrzej Duda wygłosił szczególne orędzie. Dotyczyło ono trudnej sytuacji w związku z epidemią groźnego wirusa. „Walka z koronawirusem nie ma barw politycznych” – powiedział prezydent.

Koronawirus to wyjątkowo trudny egzamin dla polskiego rządu. Jakie będą rezultaty?

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, o którego zwołanie opozycja apelowała już od kilkunastu dni. Tematem posiedzenia było współdziałanie i zapobieganie koronawirusowi.

W spotkaniu udział wzięli: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, ministrowie: zdrowia – Łukasz Szumowski, spraw wewnętrznych i administracji – Mariusz Kamiński, obrony – Mariusz Błaszczak, spraw zagranicznych – Jacek Czaputowicz oraz edukacji – Dariusz Piontkowski. W spotkaniu udział wziął również Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny. A także przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych.

Dyskusja na temat zagrożenia była spokojna i merytoryczna. Padło wiele ważnych propozycji i deklaracja „zielonego światła” dla zdecydowanych działań rządu.

Przypomnijmy: ostatnie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego miało miejsce w czerwcu 2016 roku i było poświęcone szczytowi NATO w Warszawie.

Odwołanie imprez masowych

Zgodnie z obietnicą, pierwsze odważne decyzje już podjęto. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Chodzi o wydarzenia kulturalne i sportowe, z udziałem co najmniej 1 000 widzów na stadionach i otwartych terenach oraz 500 widzów w halach i innych tego typu budynkach.

Rząd podjął również decyzję o zwiększeniu kontroli na granicach Polski: polsko-ukraińskiej, polsko-białoruskiej, polsko-rosyjskiej oraz polsko-litewskiej. Odtąd wszyscy przekraczający granice będą poddani procedurom sanitarnym.

Orędzie prezydenta w sprawie koronawirusa

Podczas orędzia, które wygłosił prezydent Andrzej Duda padły słowa:

Koronawirus to nie tylko sprawa rządu. To sprawa nasz wszystkich

Prezydent RP zapowiedział, że liczba osób zarażonych będzie w najbliższych dniach rosnąć. Ale jednocześnie poprosił o zachowanie spokoju i zaapelował o zdrowy rozsądek.

Jak zapewnia Andrzej Duda, rząd podejmuje niezbędne kroki w walce z epidemią. Docenił również działania służb i poprosił, by stosować się do wszelkich zaleceń:

Zawsze w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć. Wiem, że jako Polacy doskonale zdamy egzamin z pomocy i solidarności.

Prezydent zaznaczył, że sprawa jest poważna, nie wolno jej lekceważyć. Podziękował również za konstruktywny dialog i odpowiedzialną postawę opozycji. Jak usłyszeliśmy w orędziu, naszą bronią jest… wiedza, rozsądek i higiena.

22 przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Liczba zakażonych w Polsce rośnie. Patrząc na inne europejskie kraje, w których dziennie odnotowuje się nawet kilkaset nowych zakażeń, u nas może być podobnie.

Obecnie w naszym kraju potwierdzono już 22 przypadki zakażenia koronawirusem. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, szczególnie niebezpieczną dla osób starszych i schorowanych.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować