Kategorie NewsyPolskaŻycie

Duży problem z 500+. Ty też nie dostałeś pieniędzy należnych ze świadczenia?

Niedawno ze stolicy dotarły do nas informacje, że mogą wystąpić opóźnienia w wypłatach 500 plus. Według warszawskiej administracji na samorządowych kontach programu Rodzina plus nie trafiły potrzebne pieniądze. Teraz wyszło na jaw, że problem dotyczy też innych miejsc. Mieszkańcy 20 gmin z całego kraju alarmują, że do tej pory nie dostali świadczenia. Mimo że władze pierwsze wypłaty obiecywały jeszcze w lipcu.

Opóźnienia w wypłatach 500 plus

500 plus na pierwsze dziecko, było spektakularnym pomysłem rządu. Miał zapewnić politykom PiS wygraną w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Władze rzeczywiście zrealizowały obietnicę i to w rekordowo szybkim czasie. Wnioski można było składać już od początku lipca i wtedy miały ruszać pierwsze wypłaty.

Kilka dni temu pojawiły się informacje, że w Warszawie brakuje pieniędzy na 500 plus. Samorząd twierdził, że przelewu nie ma, natomiast strona rządowa przekazała, że wszystkie potrzebne środki trafiły do stolicy.

banknot 500 zł
Twitter

Nie tylko w Warszawie brakuje pieniędzy na 500 plus?

Te przepychanki między prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim z PO a rządem PiS można jeszcze tłumaczyć konfliktem między opozycja a władzą. Jednak wygląda na to, że problem jest dużo poważniejszy i nie dotyczy tylko stolicy i okolic. Do redakcji portalu „Money.pl” zgłosili się rodzice, którzy nadal czekają na przelewy. Już dawno dostali decyzję o przyznaniu 500 plus, ale pieniędzy nadal brak.

miejsce przyjmowanie wniosków o 500 plus
Twitter

Rodzice jeszcze nie dostali pieniędzy z 500 plus

Jedną z osób, które nadal czekają na środki, jest pan Wojciech. Otrzymał pieniądze tylko na młodsze dziecko. Po rozmowie z urzędniczką był mocno zaskoczony:

Pani po drugiej stronie słuchawki potwierdziła, że w systemie są oba poprawnie złożone i rozpatrzone wnioski, ale pieniędzy na starszą pociechę na razie mi nie wypłacą. Zapytałem, czy jak w Warszawie brakuje im pieniędzy. Urzędniczka zaprzeczyła, przyznała, że ośrodek otrzymał już przelew, ale na razie świadczenia nie wypłacą. Wyjaśniła, że ma na to czas do końca października i trzeba czekać

pieniądze na stole
Twitter

W identycznej sytuacji znalazł się pan Artur z Białołęki:

Wniosek złożyliśmy już w lipcu. Po kilkunastu dniach został rozpatrzony pozytywnie. Od tamtej pory nie mamy żadnej informacji zwrotnej. Postanowiliśmy dowiedzieć się, dlaczego wciąż nie otrzymaliśmy świadczenia. W urzędzie dzielnicy usłyszeliśmy, że samorząd ma czas na wypłacenie pieniędzy do końca października

piknik rodzinny 500 plus
pieniądze
Twitter

Pojawia się pytanie, dlaczego urzędnicy czekają z wypłatami za lipiec, sierpień i wrzesień na ostatnią chwilę. Ministerstwo Rodziny jest zaskoczone taką sytuacją. Jeden z pracowników resortu twierdzi, że urzędnicy proszono o przyśpieszenie wypłat. Jednocześnie wskazał, że Ministerstwo nie może niczego wymusić, bo teraz trzeba zlecić więcej przelewów. Rodzicom pozostaje więc tylko cierpliwe czekać na wypłaty 500 plus.

piknik rodzinny 500 plus
Twitter

Wy też zauważyliście opóźnienia w wypłatach 500 plus?