×

Duży problem z 500+. Ty też nie dostałeś pieniędzy należnych ze świadczenia?

Niedawno ze stolicy dotarły do nas informacje, że mogą wystąpić opóźnienia w wypłatach 500 plus. Według warszawskiej administracji na samorządowych kontach programu Rodzina plus nie trafiły potrzebne pieniądze. Teraz wyszło na jaw, że problem dotyczy też innych miejsc. Mieszkańcy 20 gmin z całego kraju alarmują, że do tej pory nie dostali świadczenia. Mimo że władze pierwsze wypłaty obiecywały jeszcze w lipcu.

Opóźnienia w wypłatach 500 plus

500 plus na pierwsze dziecko, było spektakularnym pomysłem rządu. Miał zapewnić politykom PiS wygraną w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Władze rzeczywiście zrealizowały obietnicę i to w rekordowo szybkim czasie. Wnioski można było składać już od początku lipca i wtedy miały ruszać pierwsze wypłaty.

Kilka dni temu pojawiły się informacje, że w Warszawie brakuje pieniędzy na 500 plus. Samorząd twierdził, że przelewu nie ma, natomiast strona rządowa przekazała, że wszystkie potrzebne środki trafiły do stolicy.

Nie tylko w Warszawie brakuje pieniędzy na 500 plus?

Te przepychanki między prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim z PO a rządem PiS można jeszcze tłumaczyć konfliktem między opozycja a władzą. Jednak wygląda na to, że problem jest dużo poważniejszy i nie dotyczy tylko stolicy i okolic. Do redakcji portalu „Money.pl” zgłosili się rodzice, którzy nadal czekają na przelewy. Już dawno dostali decyzję o przyznaniu 500 plus, ale pieniędzy nadal brak.

Rodzice jeszcze nie dostali pieniędzy z 500 plus

Jedną z osób, które nadal czekają na środki, jest pan Wojciech. Otrzymał pieniądze tylko na młodsze dziecko. Po rozmowie z urzędniczką był mocno zaskoczony:

Pani po drugiej stronie słuchawki potwierdziła, że w systemie są oba poprawnie złożone i rozpatrzone wnioski, ale pieniędzy na starszą pociechę na razie mi nie wypłacą. Zapytałem, czy jak w Warszawie brakuje im pieniędzy. Urzędniczka zaprzeczyła, przyznała, że ośrodek otrzymał już przelew, ale na razie świadczenia nie wypłacą. Wyjaśniła, że ma na to czas do końca października i trzeba czekać

W identycznej sytuacji znalazł się pan Artur z Białołęki:

Wniosek złożyliśmy już w lipcu. Po kilkunastu dniach został rozpatrzony pozytywnie. Od tamtej pory nie mamy żadnej informacji zwrotnej. Postanowiliśmy dowiedzieć się, dlaczego wciąż nie otrzymaliśmy świadczenia. W urzędzie dzielnicy usłyszeliśmy, że samorząd ma czas na wypłacenie pieniędzy do końca października

Pojawia się pytanie, dlaczego urzędnicy czekają z wypłatami za lipiec, sierpień i wrzesień na ostatnią chwilę. Ministerstwo Rodziny jest zaskoczone taką sytuacją. Jeden z pracowników resortu twierdzi, że urzędnicy proszono o przyśpieszenie wypłat. Jednocześnie wskazał, że Ministerstwo nie może niczego wymusić, bo teraz trzeba zlecić więcej przelewów. Rodzicom pozostaje więc tylko cierpliwe czekać na wypłaty 500 plus.

Wy też zauważyliście opóźnienia w wypłatach 500 plus?

Może Cię zainteresować

zamknij