×

Wprowadzili opłaty za plastikowe torby zakupowe. Zmniejszyli ich obrót aż o 85%!

Podążając śladami Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, Anglia stała się kolejnym państwem, które pobiera opłatę za… plastikowe torby zakupowe! Zmiany wprowadzono już w październiku ubiegłego roku. Jeszcze dwa lata temu markety na Wyspach dawały bezpłatnie swoim klientom ponad 7,5 mld plastikowych toreb na zakupy. Po wniesieniu opłaty w postaci 5 pensów za torbę liczba ta uległa kolosalnej zmianie!

Ilość wydanych toreb w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od wprowadzenia opłaty spadła aż do 640 mln. To spadek o 85% liczby plastikowych worków wydawanych przez sklepy w całej Anglii.

Zabieg ten ma na celu zachęcić ludzi do zakupu toreb wielokrotnego użytku, a przede wszystkim ograniczyć ogromne ilości plastikowych śmieci!

RICH CAREY/SHUTTERSTOCK

RICH CAREY/SHUTTERSTOCK

Liczba zużytych reklamówek spadła nie tylko w Wielkiej Brytanii. Po wprowadzeniu opłaty 5 pensów w Irlandii Północnej spadek ten wynosił 71%, Walii 76%, a w Szkocji 80%. Dochód z opłat to średnio 30 mln £. Zyski przekazywane są m.in na cele charytatywne czy ochronę środowiska.

Według danych około 8 mln ton w postaci tworzywa sztucznego co roku ląduje w oceanach. Dowiedziono, że plastik, który powstały w Wielkiej Brytanii został znaleziony w lodowatych wodach Arktyki! To się nie mieści w głowie…

Minister środowiska Therese Coffey na temat wprowadzonych opłat mówi w następujący sposób:

„Cenne życie morskie jest bezpieczniejsze, okolice są czystsze, a przyszłe pokolenia nie będą obarczone górami plastiku , które na wysypiskach śmieci potrafią rozkładać się setkami lat”

Może Cię zainteresować

zamknij