×

Rząd rozszerza zakres usług medycznych. Specjalna opieka lekarska dla VIP-ów

Opieka lekarska dla wybranych. W związku z pandemią koronawirusa, rząd chce poszerzyć zakres usług medycznych. Niestety, mają one dotyczyć jedynie „wybrańców”.

Opieka medyczna w czasie pandemii koronawirusa

W związku z pandemią koronawirusa, ograniczono przyjmowanie pacjentów w placówkach medycznych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Porad udziela się telefonicznie. Tylko w nagłych przypadkach, lekarze pozwalają przyjechać do przechodni.

Wielu pacjentów martwi się o swoje zdrowie. Tymczasem rząd wprowadza nowe regulacje, które miałyby dotyczyć najważniejszych osób w państwie.

Opieka lekarska dla wybranych

Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów pojawił się na stronach Kancelarii Premiera 5 marca. Miałby on obowiązywać od drugiego kwartału 2020 roku. W jego myśl najważniejsi politycy dostaną się do lekarza bez skierowania czy czekania w kolejce. 

Natychmiastową pomoc lub miejsce w szpitalu otrzymają najważniejsze osoby w państwie, czyli prezydent, marszałek sejmu, marszałek senatu, prezes rady ministrów, oraz ich najbliższa rodzina. Jak widnieje w projekcie:

Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa wyżej, będą udzielane osobom uprawnionym bez skierowania, w warunkach: ambulatoryjnych, domowych albo szpitalnych, w terminie uzgodnionym z osobą uprawnioną, a w przypadkach gdy będzie tego wymagał stan zdrowia osoby uprawnionej – niezwłocznie

Według nowych przepisów, w przypadku nagłego zachorowania, osoby uprawnione miałyby dostęp do:

  • podstawowej opieki zdrowotnej;
  • ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;
  • leczenia szpitalnego;
  • rehabilitacji leczniczej;
  • leczenia stomatologicznego;
  • ratownictwa medycznego;
  • pomocy doraźnej.

Jak czytamy na stronie KPRM:

Proponowane rozwiązania mają na celu zapewnienie osobom uprawnionym, w przypadku zaistnienia takiej potrzeby, odpowiedniej oraz udzielonej w odpowiednim terminie opieki medycznej

Opieka zdrowotna dla polityków i ich rodzin jest udzielana poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego i finansowana z budżetu państwa, którym dysponuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Według MSWiA, projekt nie ma żadnego związku z epidemią koronawirusa. Podobno prace nad nową ustawą rozpoczęły się jeszcze w lipcu 2019 r.

Sytuacja w Polsce

Według ostatnich danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia, zakażonych koronawirusem jest 5205 osób. Zmarło 159. Dzisiaj ogłoszone zostaną kolejne obostrzenia w Polsce.

Opieka lekarska dla wybranych
Freepik
Źródła: www.fakt.pl, www.rp.pl, lelum.pl
Fotografie: pl.freepik.com

Może Cię zainteresować

zamknij