Rząd rozszerza zakres usług medycznych. Specjalna opieka lekarska dla VIP-ów
Opieka lekarska dla wybranych. W związku z pandemią koronawirusa, rząd chce poszerzyć zakres usług medycznych. Niestety, mają one dotyczyć jedynie „wybrańców”.
Opieka medyczna w czasie pandemii koronawirusa
W związku z pandemią koronawirusa, ograniczono przyjmowanie pacjentów w placówkach medycznych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Porad udziela się telefonicznie. Tylko w nagłych przypadkach, lekarze pozwalają przyjechać do przechodni.
Wielu pacjentów martwi się o swoje zdrowie. Tymczasem rząd wprowadza nowe regulacje, które miałyby dotyczyć najważniejszych osób w państwie.
Opieka lekarska dla wybranych
Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów pojawił się na stronach Kancelarii Premiera 5 marca. Miałby on obowiązywać od drugiego kwartału 2020 roku. W jego myśl najważniejsi politycy dostaną się do lekarza bez skierowania czy czekania w kolejce.
Natychmiastową pomoc lub miejsce w szpitalu otrzymają najważniejsze osoby w państwie, czyli prezydent, marszałek sejmu, marszałek senatu, prezes rady ministrów, oraz ich najbliższa rodzina. Jak widnieje w projekcie:
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa wyżej, będą udzielane osobom uprawnionym bez skierowania, w warunkach: ambulatoryjnych, domowych albo szpitalnych, w terminie uzgodnionym z osobą uprawnioną, a w przypadkach gdy będzie tego wymagał stan zdrowia osoby uprawnionej – niezwłocznie
Według nowych przepisów, w przypadku nagłego zachorowania, osoby uprawnione miałyby dostęp do:
- podstawowej opieki zdrowotnej;
- ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;
- leczenia szpitalnego;
- rehabilitacji leczniczej;
- leczenia stomatologicznego;
- ratownictwa medycznego;
- pomocy doraźnej.
Jak czytamy na stronie KPRM:
Proponowane rozwiązania mają na celu zapewnienie osobom uprawnionym, w przypadku zaistnienia takiej potrzeby, odpowiedniej oraz udzielonej w odpowiednim terminie opieki medycznej
Opieka zdrowotna dla polityków i ich rodzin jest udzielana poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego i finansowana z budżetu państwa, którym dysponuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Według MSWiA, projekt nie ma żadnego związku z epidemią koronawirusa. Podobno prace nad nową ustawą rozpoczęły się jeszcze w lipcu 2019 r.
Sytuacja w Polsce
Według ostatnich danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia, zakażonych koronawirusem jest 5205 osób. Zmarło 159. Dzisiaj ogłoszone zostaną kolejne obostrzenia w Polsce.

Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić:
@redakcja@popularne.pl