×

Operacja na otwartym mózgu: skrzypaczka gra w trakcie zabiegu, aby zachować swoje zdolności!

Niektórzy myśleli, że nagranie jest fałszywe. Jednakże operacja na mózgu grającej skrzypaczki miała miejsce! Wszystko po to, aby zachować jej talent.

Nagły atak w trakcie koncertu

Podczas występu symfonicznego w 2013 r. Dagmar Turner doznała ataku, który ujawnił wolno rosnący guz mózgu. Położony na prawym przednim płatku mózgu groził uszkodzeniem zdolności motorycznych lewej ręki – tej odpowiedzialnej za dźwięki grane na skrzypcach.

Według King’s College Hospital, gdzie Turner był leczona, jej pierwszym leczeniem była radioterapia. Ale po tym, jak okazało się to nieskuteczne, a guz nadal rósł, operacja stała się jedyną opcją. Operacja zagroziła jednak ruchomości jej dłoni i zdolnościom do gry, a kobieta nie mogła tego zignorować:

Skrzypce to moja pasja. Gram od 10 lat. Myśl o utracie zdolności do grania była bolesna i bardzo przerażająca.

Operacja na mózgu grającej skrzypaczki

Lekarze nie mieli zamiaru skrzywdzić kobiety i aby zwiększyć szanse Turner na zachowanie umiejętności skrzypaczki, profesor Keyoumarsa Ashkana wraz z zespołem opracował specjalny plan. Chirurdzy postanowili zastosować metodę niebezpieczną, ale innowacyjną – operację na otwartym mózgu, gdy pacjent jest świadomy i gra na instrumencie!

Niezwykły plan zadziałał!

Zabieg miał miejsce 31 stycznia. Przed przeprowadzeniem kraniotomii chirurdzy w King’s College w Londynie spędzili dwie godziny na mapowaniu mózgu podczas gry na skrzypcach, pozwalając im zidentyfikować wszystkie aktywne obszary. Anestezjolodzy i terapeuci obserwowali, jak lekarze otwierają czaszkę Turner w celu przeprowadzenia precyzyjnej co do milimetra operacji.

Aktywność pozwoliła im zobaczyć i uniknąć naruszenia części mózgu, które są bezpośrednio związane z graniem na instrumencie, jednocześnie lekarze mogli skutecznie wycinać części guza. Operacja się udała i usunięto ponad 90% guza w tym wszystkie obszary, które stanowiły zagrożenie dla kobiety. Nie naruszono w żaden sposób funkcji motorycznych artystki.

Turner grała muzykę Gustava Mahlera, jazzowy klasyk George’a Gershwina Summertime oraz utwory hiszpańskiego kompozytora i piosenkarza Julio Iglesiasa. Pacjentka została zwolniona ze szpitala trzy dni po operacji.

Źródła: www.theguardian.com, www.donald.pl, www.voanews.com, globalnews.ca, www.abc.net.au
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube

Może Cię zainteresować

zamknij