×

Omikron zaatakował w hotelu. Goście zarazili się przez drzwi?

Omikron zaatakował w hotelu! Dwaj mężczyźni trafili na kwarantannę do osobnych pomieszczeń, nawet na moment ich nie opuścili, a i tak zarazili się koronawirusem. Bloomberg informuje o „zarażeniu przez drzwi”. To pokazuje, jak bardzo zaraźliwy może być Omikron.

Omikron zaatakował w hotelu

Cały świat drży przed nowym wariantem koronawirusa. Sęk w tym, że docierają do nas skrajne informacje – niektórzy twierdzą, że Omikron jest powodem do paniki, a inni, że jest wręcz przeciwnie, bo do tej pory większość pacjentów przeszła zakażenie łagodnie. Co do jednego eksperci są zgodni – nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej, niż wariant Delta.

O głośnym przykładzie z Hongkongu donoszą zagraniczne media. To, co wydarzyło się w tym hotelu, wywołało niepokój naukowców.

Według RMF FM, Omikron „rozprzestrzenił się” między dwoma osobami, które miały za sobą pełny pakiet szczepień przeciw COVID. Co ważne, podróżni odbywali obowiązkową kwarantannę i przebywali w dwóch osobnych pokojach. Nie opuszczali swoich pokojów i nie mieli ze sobą kontaktu, co potwierdzają nagrania z hotelowego monitoringu. Drzwi do pokojów otwierano tylko wtedy, gdy podróżnym dostarczano jedzenie lub wykonywano testy na koronawirusa. To właśnie wtedy musiał się przedostać wirus. Do takich wniosków doszli badacze z Hongkongu, których opinię opublikowano w artykule zamieszczonym w czasopiśmie naukowym „Emerging Infectious Diseases”:

Donosimy o wykryciu wariantu koronawirusa Omikron (B.1.1.529) u w pełni zaszczepionego podróżnego w hotelu objętym kwarantanną w Hongkongu. Wariant Omikron wykryto również u drugiego w pełni zaszczepionego podróżnego przebywającego w pokoju po drugiej stronie korytarza, co sugeruje transmisję pomimo ścisłych środków ostrożności podczas kwarantanny.

Zainfekowani goście byli w pełni zaszczepieni szczepionką Pfizer-BioNTech.

Omikron odporny na szczepionkę?

Jeśli wnioski badaczy z Hongkongu okazałyby się słuszne, będzie to oznaczać, że Omikron nie tylko jest wysoce zaraźliwy, ale i odporny na działanie szczepionki. Na razie za wcześnie jednak na takie wnioski. Badania trwają. 450 naukowców z całego świata bada specyfikę wariantu Omikron.

Badacze próbują dociec m.in. w jakim stopniu nowy wariant koronawirusa jest odporny na szczepionkę. By stwierdzić, że Omikron rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko, nie trzeba czekać na wyniki pracy naukowców. Już teraz wiemy, że nowy wariant pojawił się niemal na całym świecie.

O zagrożeniu mówił także premier Morawiecki podczas ostatniej konferencji prasowej, zapowiadając pojawienie się nowych obostrzeń.

Będziemy również dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach, dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa Omikron, który pewnie już jest w Polsce

– podkreślił premier.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij