×

Omikron w Polsce: potwierdzono kolejne przypadki nowego wariantu koronawirusa

Omikron w Polsce: pierwszy przypadek nowego wariantu stwierdzono w naszym kraju w czwartek. Potem zaczęły napływać kolejne informacje o zakażeniach. Odnotowano ich już siedem! Ale to dopiero początek. „Ta mutacja jest bardzo zakaźna” – podkreśla wiceminister Waldemar Kraska.

Omikron w Polsce

W czwartek głośno było na temat obywatelki Lesotho, która przyleciała do Katowic. U kobiety wykryto zakażenie wariantem omikron. Był to pierwszy oficjalnie odnotowany przypadek nowego wariantu koronawirusa w naszym kraju. Nieoficjalnie mówiło się, że może ich być znacznie więcej. Dzisiaj wiemy już o siedmiu!

W piątek zakażenie wariantem omikron wykryto u trzyletniej dziewczynki, mieszkanki Warszawy. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, trzylatka skarżyła się na nudności i wymiotowała. Miała tez katar.

Dzisiaj przed południem resort zdrowia poinformował o wykryciu omikronu u siedmiolatki z Gdańska, u której wystąpiła ostra infekcja górnych dróg oddechowych.

Dziewczynka miała wykonany test PCR 10 grudnia z powodu objawów infekcji paragrypowej

– przekazał resort zdrowia na Twitterze.

Dziewczynka wraz z matką w dniu 5.12.2021 r. przyjechały z Wielkiej Brytanii. Matka dziecka również przeszła zakażenie wirusem Sars-CoV-2

– dodaje Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

Wkrótce po tym zaktualizowano informacje.

Już 7 potwierdzonych przypadków!

Resort poinformował o trzech kolejnych osobach, u których potwierdzono zakażenie wariantem omikron. To oznacza, że liczba potwierdzonych przypadków w kraju wzrosła do siedmiu.

Trzy kolejne przypadki wirusa w mutacji Omicron: mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego, mężczyzna z Warszawy oraz kobieta-obcokrajowiec z Warszawy. Wszystkie osoby znajdują się w izolacji

– czytamy na Twitterze.

Trwają testy osób z najbliższego otoczenia zakażonych.

Sytuacja na pewno jest rozwojowa i musimy się liczyć z tym, że kolejne przypadki będziemy potwierdzać w najbliższych dniach i tygodniach

– podkreśla Andrusiewicz.

Również Waldemar Kraska przypomina, że mamy do czynienia z wyjątkowo zaraźliwą mutacją.

Rozprzestrzenia się w tempie, którego nie widzieliśmy w poprzednich wariantach

– mówił wiceszef resortu zdrowia na antenite TVP Info.

Przed omikronem przestrzega WHO. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, mutacja dotarła już do 89 krajów, a liczba zakażonych osób podwaja się średnio co trzy dni.

Źródła: tvn24.pl, wyborcza.pl
Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij