×

„Okno życia dla zwierząt” w Polsce! Można w nim zostawić niechciane psy i koty

„Okno życia dla zwierząt” w Aleksandrowie Łódzkim! Będzie można w nim zostawić niechciane psy i koty. Bez żadnych konsekwencji!

10 porzuconych szczeniaków

Ten widok chwyta za serce. Maleńkie, zupełnie bezbronne i porzucone mimo dziesięciostopniowego mrozu szczeniaczki. Pieski miały mnóstwo szczęścia, ponieważ jeden z mieszkańców okolic Aleksandrowa Łódzkiego znalazł je i uratował przed zamarznięciem.

Miejsce porzucenia było odosobnione, były skazane na śmierć z wychłodzenia

– mówi młodszy aspirant Robert Borowski z komendy policji w Zgierzu.

Takie porzucenie zwierząt należy interpretować jako znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem

– podkreśla policja.

Zwierzęta trafiły do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Aleksandrowie Łódzkim. Tam je ogrzano i nakarmiono. Na szczęście czasem zło przeradza się w dobro. Dzięki tym dziesięciu słodziakom, które miały dużo szczęścia w nieszczęściu, być może w przyszłości uda się uratować znacznie więcej zwierząt.

Okno życia dla zwierząt

Ponoć miarą naszego człowieczeństwa jest to, jak traktujemy zwierzęta. W takim razie w Polsce mamy jeszcze dużo do nadrobienia w ramach tej lekcji. Co rusz słychać mrożące krew w żyłach historie: o kocie, który zdechł, ponieważ właściciel wyprał go w pralce, o sali tortur dla psów, urządzonej tuż pod okiem pani burmistrz, o zwierzętach topionych w rzece, porzuconych gdzieś w lesie czy na polu, właściwie bez szans na przeżycie. Inicjatywy takie jak ta dają nadzieję, że coś wreszcie uda się zmienić. Małymi krokami.

10 szczeniaczków porzuconych na pewną śmierć zmotywowało samorząd w Aleksandrowie Łódzkim do działania. Już w kwietniu startuje tam pierwsze „okno życia dla zwierząt”. Wszystko po to, żeby ukrócić cierpienie zwierząt i uniknąć sytuacji takich, jak ta sprzed kilku tygodni.

Co ważne, niechciane psy i koty będzie można zostawiać w oknie życia bez konsekwencji. Jednak warunkiem jest podpisanie dwóch dokumentów: zrzeczenia się praw do czworonoga oraz wyrażenie zgody na bezpłatną sterylizację.

Tylko czy to powstrzyma ludzi, którzy pozbywają się zwierząt na śmietniku, w rzece, w lesie, przy drodze itd.? Na pewno jest to krok milowy w kierunku ukrócenia tak podłych praktyk. Zwierzęta dostaną szansę na życie, nowy dom i miłość odpowiedzialnego właściciela.

Inicjatywę finansuje Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Psy i koty mogą zostawiać również osoby spoza gminy. Miasto podpisało umowę z przychodnią weterynaryjną przy ulicy Bratoszewskiego w Aleksandrowie. zwierzęta można tam zostawić ZA DARMO w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

Warto pamiętać, że porzucanie zwierząt jest przestępstwem, traktowanym jak znęcanie się nad czworonogiem! Grozi za nie od trzech do pięciu lat więzienia, jeśli właściciel działa ze szczególnym okrucieństwem.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij