×

Proboszcz w szpitalu z powodu koronawirusa. Sanepid szuka uczestników mszy

Ognisko koronawirusa w kościele wykryto w Człuchowie. Proboszcz parafii z objawami zakażenia trafił do szpitala, ale kościół nadal zaprasza wiernych.

Luźne podejście do obostrzeń

Mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce, kościoły pozostają otwarte. Ministerstwo Zdrowia uznało za całkowicie wystarczające zaostrzenie limitu wiernych mogących uczestniczyć w nabożeństwach do jednej osoby na 20 m2.

Rok temu, w okresie Wielkanocy, gdy dobowa liczba zakażeń oscylowała wokół 300, w kościele mogło przebywać maksymalnie 5 osób. Teraz zakażeń jest 100 razy więcej, a księża do restrykcji epidemicznych podchodzą z coraz większym sceptycyzmem.

Kilka dni temu zamieszanie w mediach wywołała relacja z awantury, do której doszło podczas mszy pogrzebowej. Jedna z uczestniczek zwróciła uwagę księdzu, że wiele osób nie ma maseczek lub nosi je na brodzie. Proboszcz zareagował nerwowo. Zapytał kobietę, czy jest z policji, skoro zadaje takie pytania. Następnie kościelny, zresztą też bez maseczki, wyprosił ją z kościoła.

Na temat nieprzestrzegania limitów wiernych podczas mszy sporo do powiedzenia ma także poseł Lewicy Tomasz Trela, który osobiście przeszedł się po łódzkich kościołach i na konferencji prasowej zaprezentował wykonane podczas tej wizytacji zdjęcia. Widać na nich tłumy parafian, stojących w ścisku, bez przestrzegania żadnego dystansu.

ognisko koronawirusa w kościele
Facebook

Na szczęście przynajmniej poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Suski nie widzi żadnego problemu. Jak wyznał w rozmowie z Radiem Zet, osobiście nie słyszał o „wydarzeniach, które byłyby związane z kościołem i zakażeniami”.

Facebook

Ognisko koronawirusa w kościele

Jak można się domyślać, umknęły mu także rozpaczliwe apele sanepidu o zgłaszanie się osób, które w dniach 21-26 marca uczestniczyły w mszy w kościele p.w. św. Jana Apostoła w Człuchowie.

Proboszcz parafii, ksiądz Robert Mayer jest zakażony koronawirusem i jego stan okazał się na tyle poważny, że wymaga hospitalizacji. W związku z tym Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Człuchowie zaapelowała do wiernych, którzy mogli mieć kontakt z księdzem, o pilny kontakt. Jak napisano w oficjalnym komunikacie:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Człuchowie apeluje do osób, które w dniach 21 – 26.03.2021 r. uczestniczyły w mszach świętych w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Człuchowie, aby pilnie zgłaszały się telefonicznie na infolinię Inspekcji Sanitarnej.

Co ciekawe, kościół nadal zachęca wiernych do uczestnictwa w mszach. Jak napisano na oficjalnej stronie parafii:

Pragniemy poinformować że, niezwłocznie po informacji o pozytywnym teście na COVID ks. proboszcza nasz kościół został poddany dezynfekcji i jest bezpieczny. Osoby bezpośredniego kontaktu po wnikliwej analizie inspekcji sanitarnej zostały skierowane do odbycia 10 dniowej kwarantanny. Zachowując reżim sanitarny i państwowe obostrzenia nie rezygnujmy z obecności w tym szczególnym czasie na Eucharystii w naszym kościele.

Parafia poinformowała także, że przed Wielkanocą urządzą „noc konfesjonałów”, czyli masową spowiedź, na którą wszystkich serdecznie zapraszają.

Facebook

Źródła: tvn24.pl, wiadomosci.onet.pl

Może Cię zainteresować