×

Ogniska koronawirusa na weselach. Setki zakażonych

Ogniska koronawirusa na weselach w powiecie nowosądeckim coraz bardziej się rozprzestrzeniają. Zakażenie potwierdzono u prawie 300 osób. Ponad 1700 przebywa na kwarantannie.

Wesela na 150 osób

Kiedy w ramach czwartego etapu odmrażania gospodarki rząd zniósł limity osób mogących jednocześnie przebywać w kościołach a liczbę gości weselnych podniósł do 150, wielu epidemiologów załamało ręce.  Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja przyznał, że nie jest fanem tego pomysłu:

Ja myślę, że miłość można wyznawać sobie w inny sposób, niż w tłumie 150 osób. Nie wyobrażam sobie, że po godzinie dwunastej uczestnicy wesela zachowają jakąkolwiek ostrożność. Bądźmy realistami.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Ogniska nowych zakażeń wykryto na weselu w Opocznie w województwie łódzkim, Kotfinie koło Radomia, w Olsztynie po weselu, które odbyło się w innym województwie, w Gibach w powiecie sejneńskim, gdzie na weselu bawiła się większość miejscowego establishmentu. Ostatecznie trzeba było zamknąć Urząd Gminy i Starostwo Powiatowe. Podczas uroczystości I Komunii w Koninie w powiecie limanowskimi, ksiądz, udzielając komunii do ust tłumowi wiernych, zakaził koronawirusem 19 osób, w tym 12 dzieci.

Ogniska koronawirusa na weselach

Źródłem nowych zakażeń okazały się trzy wesela zorganizowane w powiecie nowosądeckim w Małopolsce pod koniec czerwca. Zanim się odbyły, w tym regionie notowano tylko pojedyncze przypadki koronawirusa. Wesela zorganizowane w Nowym Sączu, Podegrodziu i Nawojowej zupełnie zmieniły sytuację. Dzięki nim liczbę zakażonych można obecnie liczyć w setkach.

Wśród gości weselnych w powiecie nowosądeckim potwierdzono 220 nowych zakażeń koronawirusem. Do tego trzeba doliczyć 63 przypadki zakażeń w samym Nowym Sączu. 1743 osoby zostały objęte kwarantanną, w tym 321 mieszkańców Nowego Sącza i 1422 osoby z powiatu nowosądeckiego.

Ta liczba może wzrosnąć, bo sanepid ciągle uzupełnia listy gości i ustala, z kim mieli kontakt po weselu.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, tvn24.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij