×

Odszkodowanie za skutki uboczne szczepienia. Rząd zapowiada ustawę

Odszkodowania za skutki uboczne szczepienia na Covid-19 zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Będą one wypłacane ze specjalnego funduszu powołanego na mocy ustawy.

Narodowy Program Szczepień

27 grudnia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, naczelna pielęgniarka szpitala, Alicja Jakubowska, jako pierwsza osoba w Polsce przyjęła szczepionkę przeciwko koronawirusowi Pfizera i BioNTech. Od tamtej pory zaszczepiono prawie 50 tysięcy Polaków.

Jako pierwsza szczepi się tak zwana grupa zero, do której należą lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i pozostały medyczny i niemedyczny personel placówek medycznych, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych. Po nich szczepionka ma trafić do seniorów, nauczycieli, pensjonariuszy DPS-ów i służb mundurowych.

Minister zdrowia i premier liczą, że uda się zaszczepić wystarczającą część społeczeństwa, by uzyskać tak zwaną odporność zbiorową. Niestety, na to się na razie nie zapowiada. Polacy okazali się bardzo sceptyczni wobec szczepionki Pfizera i BioNTech.

Z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia wynika, że tylko 17% Polaków zamierza się zaszczepić na COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, a 23% – dopiero po jakimś czasie. 38% badanych nie zamierza się szczepić w ogóle, a co piąty nie ma w tym temacie zdania.

Odszkodowanie za skutki uboczne szczepienia

Politycy głowią się, jak wybrnąć z tej sytuacji. W odpowiedzi na sondaż, który wyraźnie pokazał, że przyzwyczajeni do łapówek ze strony pisowskiej władzy Polacy oczekują twardej gotówki w zamian za podjęcie decyzji o szczepieniu, rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że pieniądze będą, ale tylko jeśli wystąpią niepożądane skutki uboczne.

Jak ujawnił w TVP Info:

Zgodnie z Narodową Strategią Szczepień powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał ewentualne odszkodowania, jeżeli by takie były konieczne w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia. W tej chwili, jeżeli chodzi o negatywne skutki szczepień, to one są wskazane w dokumentacji medycznej, są bardzo niewielkie. Mimo wszystko, mogą się zdarzyć, dlatego też taka odpowiedzialność tego specjalnego funduszu, który będzie przyjęty w drodze ustawy, będzie istniała, tak, aby te wszelkie wątpliwości osób, które mają je jeszcze w tej chwili, rozjaśnić i żeby była również kwestia odpowiedzialności finansowej ewentualnej zabezpieczona pod tym kątem.

Zapisy dla chętnych z pozostałych grup, czyli tych, którzy nie przekroczyli 60. roku życia, nie mają chorób współistniejących, a ich praca nie wymaga ciągłego kontaktu z innymi ludźmi, ruszą 15 stycznia. Premier Mateusz Morawiecki już zapowiedział, że zamierza zapisać się od razu.

Źródła: www.medexpress.pl, warszawa.naszemiasto.pl, www.popularne.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować