×

Odszkodowania za powikłania po szczepieniu dla 29 osób. To pierwsza taka decyzja

Odszkodowania za powikłania po szczepieniu. W Japonii zapadła pierwsza taka decyzja. 29 osób, których stan zdrowia pogorszył się po szczepieniu przeciw COVID-19, otrzyma pokrycie kosztów leczenia.

Odszkodowania za powikłania po szczepieniu będą wypłacane już lada moment

Japońska gazeta Mainichi Shimbun podała, że decyzja podkomitetu ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej została podjęta na bazie ustawy o immunizacji. Co dokładnie mówi ta ustawa? Nakazuje ona wypłatę odszkodowań osobom, które ucierpiały w wyniku szczepień.

Jak się okazuje, wnioski o takie odszkodowanie złożyło 41 osób w wieku od 18 do 83 lat. Domagały się one zwrotów kosztu leczenia, wizyt lekarskich, a także i hospitalizacji. Według nich ucierpiały one w wyniku skutków ubocznych po szczepieniu przeciw COVID-19. Jakie wystąpiły u nich reakcje poszczepienne? Na przykład wstrząs anafilaktyczny, czyli bardzo gwałtowna reakcja alergiczna.

Mainichi Shimbun podkreśliła, że na tę chwilę zatwierdzono zwrot kosztów leczenia jedynie w 29 przypadkach. Z kolei w sprawie 12 z nich decyzja została odroczona. Żaden z tych wniosków nie został przez urzędników odrzucony.

Jak wygląda sytuacja szczepień w Japonii?

Oficjalne danie ministerstwa zdrowia do 25 lipca mówią, że w Japonii podano ponad 74 mln dawek szczepionki Pfizera. Wśród osób, które poddały się szczepieniu, zgłoszono 360 przypadków anafilaksji. Z kolei w przypadku 3,58 mln podanych szczepionek Moderny odnotowano 8 przypadków anafilaksji.

Wiadomo również, że do ostatniego dnia lipca stwierdzono również 919 zgonów wśród osób, które niedawno zaszczepiły się przeciw COVID-19. Powołany specjalnie podkomitet ds. skutków ubocznych nie stwierdził jednak żadnego związku przyczynowo-skutkowego między szczepieniami i tymi zgonami.

Jakiś czas temu Ministerstwo Zdrowia oceniło na podstawie danych statystycznych, że dwie dawki szczepionki bardzo zmniejszają ryzyko zgonu na COVID-19 wśród osób starszych, o ile w ogóle dojdzie do infekcji. Jak się okazuje, wśród zaszczepionych pacjentów po 64. roku życia współczynnik śmierci wśród zakażonych koronawirusem był aż około 5 razy mniejszy niż wśród osób niezaszczepionych, a będących w tym samym wieku.

Aktualnie Japonię zaatakowała 4. fala pandemii, która spowodowana jest wysoce zaraźliwym wariantem koronawirusa – Delta. W kraju tym w niektórych regionach zaczął obowiązywać stan wyjątkowy.

Fotografie: Pixaby (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij