×

Donald Tusk kończy kadencję. Jednak otrzyma na odchodne gigantyczną odprawę!

Na Donalda Tuska czeka już gigantyczna odprawa. Po odejściu ze stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej, otrzyma prawie 1,4 mln zł. Wszystko przez to, że zachowa prawo do pobierania połowy swojej dotychczasowej pensji, przez następne dwa lata.

Były premier żegna się z rolą przewodniczącego

Donald Tusk pełni obecnie funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, czyli jedną z najważniejszych funkcji w Unii. Jego kadencja kończy się 30 listopada i jest już pewne, że nie zostanie na stanowisku. Rolę przewodniczącego pełnił już przez dwie kadencję i nie może starać się o kolejną.

Gigantyczna odprawa Donald Tuska

Według „Faktu” odprawa, którą dostanie po odejściu z funkcji ma wynosić 324 tys. euro. To oznacza, że w przeliczeniu na naszą walutę, otrzyma w sumie około 1,4 mln zł. Były premier po zakończeniu kadencji będzie uprawniony do tzw. dodatku przejściowego. Przez następne dwa lata będzie uprawniony do pobierania połowy swojej dotychczasowej pensji, czyli około 57 tys. euro.

Dodatek może łączyć z nową pensją

Premier będzie uprawniony do pobierania dodatku, nawet jeśli znajdzie sobie nową pracę. Straci możliwość inkasowania pieniędzy dopiero, kiedy jego nowa pensja w połączeniu z dodatkiem, przekroczą wynagrodzenie, które Donald Tusk obecnie dostaje jako przewodniczący, czyli bagatela około 140 tys. zł.

Na razie były premier nie zdradził jakie ma plany na przyszłość, więc nie wiadomo czy może liczyć na tak ogromne zarobki. Wiadomo tylko, że wiele osób z jego ugrupowania liczy, na powrót Tuska do polskiej polityki.

Odprawa Donalda Tuska będzie wyższa od odprawy Junckera

Co ciekawe, Jean-Claude Juncker, pełniący przez ostatnie pięć lat funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, nie może liczyć na tak ogromną odprawę. Zarabia tyle samo co Donald Tusk, jednak dostanie „jedynie” połowę tego, co może otrzymać były premier. Dodatek może otrzymywać tylko przez rok, ponieważ w grudniu 2020 roku osiągnie wiek emerytalny. Kiedy zacznie pobierać unijną emeryturę, straci możliwość pobierania dodatku przejściowego.

Polecane

Może Cię zainteresować