×

Odblaskowe ludziki przy przejściach w Częstochowie. Czy poprawią bezpieczeństwo?

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie, podsumował pracę, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na miejskich drogach. Odblaskowe ludziki pojawiły się przy przejściach dla pieszych. Innowacyjne oznakowania mają zmusić kierowców do zdjęcia nogi z gazu, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa przechodniów. Czy spełnią swoje zadanie?

Odblaskowe ludziki przy przejściach

Nieustąpienie pierwszeństwa przechodniom na przejściu dla pieszych to nadal główna przyczyna potrąceń z winy kierowców. Pomimo wejścia w życie regulacji prawnych, które miały poprawić bezpieczeństwo pieszych, ilość wypadków z ich udziałem wzrosła o ok. 30 procent.

Nowelizacja przepisów drogowych zobowiązuje kierowców do ustąpienia pierwszeństwa pieszym zanim wejdą na pasy. Wbrew oczekiwaniom nie poprawiło to jednak bezpieczeństwa na polskich drogach. W odpowiedzi służby i urzędnicy podejmują się różnych, innowacyjnych rozwiązań, aby tylko zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie zakończył prace, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na miejskich drogach. Na terenie miasta pojawiły się innowacyjne odblaskowe ludziki przy przejściach dla pieszych. Jaskrawy postać wygląda jakby zaraz miał wejść na pasy.

MZD w Częstochowie

MZD w Częstochowie

„innowacja w skali kraju”

Częstochowa to pierwsze miasto, w którym wykorzystano takie rozwiązanie.

W pięciu newralgicznych lokalizacjach, przy przejściach dla pieszych, zostały ustawione dodatkowo odblaskowe postacie imitujące pieszych, po jednym dla każdego kierunku jazdy. Łącznie w mieście pojawiło się 11 sztuk takich instalacji, bo dodatkowa postać imitująca osobę niepełnosprawną została zamontowana na Rakowie

– poinformował rzecznik prasowy częstochowskiego MZD Maciej Hasik.

Rozmówca podkreśla, że to „innowacja w skali kraju”. Miejsca w których się pojawiły nie są przypadkowe. Wnikliwa analiza inżynierów ruchu drogowego przy współpracy z policją i miejskim Biurem Inżyniera Ruchu pozwoliła na ich wytypowanie.

Testy odblaskowych ludzików

Hasik wyjaśnia, że rozwiązanie w postaci odblaskowych ludzików testowano kilka miesięcy temu w różnych lokalizacjach. Już wtedy zauważono, że na ich widok kierowcy zmniejszali prędkość. Udało się osiągnąć więc zamierzony cel. Przy ich stałym montażu brano pod uwagę głownie czy w okolicy znajduje się placówka oświatowa. Jednocześnie oznakowano miejsca, które wymagały dodatkowego wyodrębnienia.

W ramach prac wykonano również oznakowanie poziome przejść i przejazdów rowerowych. Część prac była zrealizowana z dofinansowania, które miasto uzyskało w ramach projektu koordynowanego przez WORDy i Śląski Urząd Marszałkowski.

Źródła: miasta.tokfm.pl, czestochowa.naszemiasto.pl
Fotografie: Twitter, MZD w Częstochowie (miniatura wpisu), twitter.com, MZD w Częstochowie