Od razu chwyciła za aparat. Miała tylko kilka sekund

  Daniele w polskim lesie najczęściej nie są koloru białego. Ten przypadek jest bardzo rzadki
  Daniele w polskim lesie najczęściej nie są koloru białego. Ten przypadek jest bardzo rzadki
  Źródło zdjęć: © Facebook

  10.02.2024 21:05

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Lasy Państwowe przedstawiły w serwisach społecznościowych niezwykłe fotografie, na których uwieczniono daniele o rzadko spotykanym, białym umaszczeniu, co jest niecodziennym widokiem dla tego gatunku. Widok ten skłonił leśników do sięgnięcia po telefony. Zgodnie z ludowymi wierzeniami, spotkanie białego zwierzęcia ma przynieść fortunę każdej osobie, która je zauważy.

  Daniele Zwyczajne zazwyczaj charakteryzują się umaszczeniem w odcieniach rudobrązu, przeplatanym jaśniejszymi plamami oraz ciemną linią biegnącą wzdłuż kręgosłupa. Wśród nich zdarzają się jednostki, które wyróżniają się białą barwą skóry. Dawniej określano je mianem albinosów, jednak obecnie wiadomo, że jest to przejaw leucyzmu.

  Leucyzm to stan, w którym dochodzi do całkowitego lub częściowego braku pigmentu melaniny w organizmie. Nie są to pierwsze przypadki leucystycznych danieli zaobserwowane w polskich lasach, gdyż ich występowanie było notowane w latach ubiegłych w lasach na obszarze województw małopolskiego, pomorskiego i śląskiego.

  Mimo że, jak podkreślają Lasy Państwowe, taka barwa skóry nie sprzyja kamuflażowi w naturalnym otoczeniu, daniele o białej barwie nie są narażone na bezpośrednie zagrożenia, przynajmniej ze strony myśliwych. Jeden z myśliwych, w wypowiedzi dla portalu Wadowiceonline.pl, zaznaczył, że polowanie na białego osobnika jest uznawane za przynoszące pecha.

  W kręgach myśliwych utrzymuje się przekonanie, że zabicie białego daniela może przyciągnąć na siebie i swoich bliskich nieszczęście, co może objawić się ciężką chorobą lub nawet śmiercią. Uważa się również, że spojrzenie na tę "białą zjawę" może przynieść obserwatorowi szczęście.

  Interesujące jest to, że nie tylko białe daniele budzą podziw. Obserwowano także daniele o umaszczeniu znacznie odbiegającym od typowego, w tym przypadki niemal czarnego koloru skóry. Za tę niezwykłą zmianę kolorystyczną odpowiada melanizm, charakteryzujący się nadmierną produkcją melaniny, co prowadzi do ciemniejszego zabarwienia skóry i jej wytworów.

  Jedno z takich ciemnych zwierząt zostało zaobserwowane w lasach Doliny Baryczy, gdzie zyskało miano "Czarnej Zmiany". Jego intensywnie ciemne umaszczenie zrobiło duże wrażenie na obserwatorach. Spotkanie z danielem o takim kolorze skóry w naturalnym środowisku jest jednak wyzwaniem, ponieważ, jak wskazują leśnicy, jest to zjawisko znacznie rzadsze niż występowanie danieli leucystycznych.

  Źródło artykułu:o2pl
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także